Historia

Popękana armia

Pęknięcia w obozie kościuszkowców

Defilada po przysiędze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1943 r. Defilada po przysiędze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1943 r. Laski Diffusion / EAST NEWS
Zaprzysiężona 75 lat temu 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ruszała na front targana wewnętrznymi politycznymi rozgrywkami.
Propagandowa pocztówka przedstawiająca powitanie kościuszkowców wkraczających do Lublina w 1944 r.Marek Zajdler/EAST NEWS Propagandowa pocztówka przedstawiająca powitanie kościuszkowców wkraczających do Lublina w 1944 r.

Podczas odprawy aparatu politycznego 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki jej dowódca gen. Zygmunt Berling mówił, że podlegające mu wojsko „musi stać się zgraną, zwartą masą”, w przeciwnym bowiem razie będzie „towarzystwem pozbawionym sił”. Działo się to 28 sierpnia 1943 r., na dwa dni przed skierowaniem 1. DP na front, o czym na prośbę przewodniczącej Związku Patriotów Polskich (ZPP) Wandy Wasilewskiej i Berlinga zadecydował Stalin. Zależało im bardzo, aby wymarsz jednostki z obozu w Sielcach nad Oką – gdzie ją formowano i zaprzysiężono 15 lipca – nastąpił w dniu o symbolicznej wymowie: 1 września.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Popękana armia"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020