Historia

Popękana armia

Pęknięcia w obozie kościuszkowców

Defilada po przysiędze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1943 r. Defilada po przysiędze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1943 r. Laski Diffusion / EAST NEWS
Zaprzysiężona 75 lat temu 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ruszała na front targana wewnętrznymi politycznymi rozgrywkami.
Propagandowa pocztówka przedstawiająca powitanie kościuszkowców wkraczających do Lublina w 1944 r.Marek Zajdler/EAST NEWS Propagandowa pocztówka przedstawiająca powitanie kościuszkowców wkraczających do Lublina w 1944 r.

Podczas odprawy aparatu politycznego 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki jej dowódca gen. Zygmunt Berling mówił, że podlegające mu wojsko „musi stać się zgraną, zwartą masą”, w przeciwnym bowiem razie będzie „towarzystwem pozbawionym sił”. Działo się to 28 sierpnia 1943 r., na dwa dni przed skierowaniem 1. DP na front, o czym na prośbę przewodniczącej Związku Patriotów Polskich (ZPP) Wandy Wasilewskiej i Berlinga zadecydował Stalin. Zależało im bardzo, aby wymarsz jednostki z obozu w Sielcach nad Oką – gdzie ją formowano i zaprzysiężono 15 lipca – nastąpił w dniu o symbolicznej wymowie: 1 września.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Popękana armia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021