Historia

100 pytań na 100 lat niepodległości

Najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI już na rynku

Dekoracja do uroczystej mszy na Jasnej Górze, 2010 r. Dekoracja do uroczystej mszy na Jasnej Górze, 2010 r. Piotr Deska / Agencja Gazeta
Zapraszamy do lektury najnowszego „Pomocnika Historycznego”. Na kontrowersyjne, często gorące pytania odpowiadają najwybitniejsi polscy historycy.
Polityka

Historia bywa ostatnio coraz częściej wykorzystywana jako instrument do prowadzenia bieżącej polityki. Jest na tyle plastyczna, że z jej materii można stworzyć poręczne narzędzie do karczowania niechcianych faktów, ścinania głów niepożądanym bohaterom, namaszczania nowych herosów narodowych czy spinania wydarzeń w jedynie słuszny ciąg przyczynowo skutkowy.

Efektem takich działań jest deformowanie obrazu historii Rzeczpospolitej. Dlatego uznaliśmy, że świętując w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, warto zza mitów i uproszczeń wydobyć rzeczywiste wydarzenia minionych 100 lat, od 1918 r.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "100 pytań na 100 lat niepodległości"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021