Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

100 pytań na 100 lat niepodległości

Najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI już na rynku

Dekoracja do uroczystej mszy na Jasnej Górze, 2010 r. Dekoracja do uroczystej mszy na Jasnej Górze, 2010 r. Piotr Deska / Agencja Gazeta
Zapraszamy do lektury najnowszego „Pomocnika Historycznego”. Na kontrowersyjne, często gorące pytania odpowiadają najwybitniejsi polscy historycy.
Polityka

Historia bywa ostatnio coraz częściej wykorzystywana jako instrument do prowadzenia bieżącej polityki. Jest na tyle plastyczna, że z jej materii można stworzyć poręczne narzędzie do karczowania niechcianych faktów, ścinania głów niepożądanym bohaterom, namaszczania nowych herosów narodowych czy spinania wydarzeń w jedynie słuszny ciąg przyczynowo skutkowy.

Efektem takich działań jest deformowanie obrazu historii Rzeczpospolitej. Dlatego uznaliśmy, że świętując w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, warto zza mitów i uproszczeń wydobyć rzeczywiste wydarzenia minionych 100 lat, od 1918 r. aż po 2018 r. Zwłaszcza momenty kluczowe, które przesądzały o polskiej wolności lub zniewoleniu, oraz te, które budowały tożsamość narodową i obywatelską świadomość.

Zadaliśmy sto pytań o minione sto lat, zwłaszcza o kwestie kontrowersyjne, rozpalające emocje i spory. Ułożyliśmy je chronologicznie, dzieląc na okresy: II RP, druga wojna światowa, PRL, transformacja i III RP. Ponieważ każda z odpowiedzi jest osobną, zamkniętą całością, można podążać po numerze „Pomocnika Historycznego” w zależności od upodobań. Ruchem konika szachowego przeskakiwać po epokach, po tematach politycznych, społecznych, ekonomicznych i militarnych. Najważniejsze: o odpowiedź poprosiliśmy wybitnych historyków i ekspertów z wybranych dziedzin. Tyle i takich osobowości autorskich chyba po raz pierwszy spotkało się na jednych łamach. A i tematy są fascynujące.

Kontrowersje i bilansy

Skrajnie bywają postrzegane całe okresy w historii Rzeczpospolitej. Jaki jest bilans II RP? Czy np. sanacja istotnie uzdrowiła państwo? Ocenia to prof. Tomasz Nałęcz, od lat zajmujący się dwudziestoleciem międzywojennym. A z dylematami PRL mierzy się Andrzej Friszke, badacz współczesnej historii Polski, odpowiadając m.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "100 pytań na 100 lat niepodległości"
Reklama