Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Czarny finał Złotej Jedenastki

Mundial 1954: piłkarski finał, uliczne rozruchy

Rozpoczęcie meczu finałowego Niemcy-Węgry w Bernie, 4 lipca 1954 r. Z proporczykami kapitanowie drużyn: Fritz Walter (z lewej) i Ferenc Puskás. Rozpoczęcie meczu finałowego Niemcy-Węgry w Bernie, 4 lipca 1954 r. Z proporczykami kapitanowie drużyn: Fritz Walter (z lewej) i Ferenc Puskás. Keystone / PAP
W lipcu 1954 r. reprezentacja piłkarska Węgier przegrała z RFN finałowy mecz w mistrzostwach świata rozgrywanych w Szwajcarii. Na ulicach Budapesztu zaczęły się rozruchy.
Ferenc Puskás, najlepszy zawodnik reprezentacji Węgier.FORTEPAN/Wikipedia Ferenc Puskás, najlepszy zawodnik reprezentacji Węgier.

Budapeszt, 4 lipca 1954 r. „O godzinie 21 na placu 7 Listopada (dziś Oktogon – red.) zebrało się około 3–4 tysięcy osób. Zgromadzony tłum deliberował nad przegranymi mistrzostwami świata w piłce nożnej. Kiedy emocje sięgnęły zenitu, zaczęto demonstrować przeciwko trenerowi Gusztávowi Sebesowi i czołowemu piłkarzowi Ferencowi Puskásowi. Ludzie zrobili pochodnie z gazet i ruszyli w stronę Krajowej Komisji Wychowania Fizycznego (ministerstwa sportu), a następnie udali się pod siedzibę radia.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarny finał Złotej Jedenastki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022