Historia

Szantaż Hitlera

1939: koniec Republiki Czecho-Słowackiej

Prezydent Republiki Czecho-Słowacji Emil Hácha z Adolfem Hitlerem w Berlinie, 15 marca 1939 r. Prezydent Republiki Czecho-Słowacji Emil Hácha z Adolfem Hitlerem w Berlinie, 15 marca 1939 r. Hulton Archive / Getty Images
Ostatnia noc Republiki Czecho-Słowackiej.
Prascy Niemcy witają wkraczający Wehrmacht, 15 marca 1939 r.Ullstein Bild/Getty Images Prascy Niemcy witają wkraczający Wehrmacht, 15 marca 1939 r.

„Hitler Háchę wziął pod pachę, a ten Hácha z tej uciechy podarował Niemcom Czechy” – komentowała polska ulica po 15 marca 1939 r. upadek pomonachijskiej Republiki Czecho-Słowacji. Była to z pewnością interpretacja krzywdząca (pobrzmiewał w niej stereotyp tchórzliwego, uległego wobec Niemców Czecha), wyrażała jednak autentyczne zdziwienie, z jakim opinia publiczna nad Wisłą przyjęła bierność południowych sąsiadów wobec inwazji Wehrmachtu. Rzeczywistość była jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż wyobrażali to sobie Polacy.

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Szantaż Hitlera"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021