Historia

Prezydent geopolityczny

Spór o prezydenturę Jaruzelskiego

Wojciech Jaruzelski żegna na lotnisku w Gdańsku prezydenta USA George’a Busha, który podczas swojej wizyty w Polsce namawiał go do objęcia urzędu prezydenta, lipiec 1989 r. Wojciech Jaruzelski żegna na lotnisku w Gdańsku prezydenta USA George’a Busha, który podczas swojej wizyty w Polsce namawiał go do objęcia urzędu prezydenta, lipiec 1989 r. Ireneusz Sobieszczuk / PAP
Polacy, po 30 latach, wciąż są gotowi dyskutować o wyborze Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta Polski.
Po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja Jaruzelskiego w bloku sowieckim była trudna.Wikipedia Po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja Jaruzelskiego w bloku sowieckim była trudna.

Gdy ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher trzydzieści lat po historycznej wizycie prezydenta USA George’a Busha w Polsce opublikowała fotografię i wspomnienie o tamtych wydarzeniach – w „prawicowym internecie” zawrzało. Zarówno ze względu na fotografię Busha z Wałęsą, jak i pamięć, że prezydent supermocarstwa poparł wtedy oddanie prezydentury w Polsce gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu. Jak widać – inaczej te same wydarzenia oceniać może część obywateli współczesnej Polski, a inaczej wyglądają one w oczach przywódców USA.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent geopolityczny"

Czytaj także

Świat

Meghan i Harry zadali cios tysiącletniej monarchii

Szacowny dom Windsorów sypie się w posadach. Ostatnie miesiące przypominają kryminał Agaty Christie „I nie było już nikogo”, bo „znikają” kolejni członkowie królewskiej rodziny.

Marek Rybarczyk
09.01.2020