Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Prezydent geopolityczny

Spór o prezydenturę Jaruzelskiego

Wojciech Jaruzelski żegna na lotnisku w Gdańsku prezydenta USA George’a Busha, który podczas swojej wizyty w Polsce namawiał go do objęcia urzędu prezydenta, lipiec 1989 r. Wojciech Jaruzelski żegna na lotnisku w Gdańsku prezydenta USA George’a Busha, który podczas swojej wizyty w Polsce namawiał go do objęcia urzędu prezydenta, lipiec 1989 r. Ireneusz Sobieszczuk / PAP
Polacy, po 30 latach, wciąż są gotowi dyskutować o wyborze Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta Polski.
Po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja Jaruzelskiego w bloku sowieckim była trudna.Wikipedia Po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja Jaruzelskiego w bloku sowieckim była trudna.

Gdy ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher trzydzieści lat po historycznej wizycie prezydenta USA George’a Busha w Polsce opublikowała fotografię i wspomnienie o tamtych wydarzeniach – w „prawicowym internecie” zawrzało. Zarówno ze względu na fotografię Busha z Wałęsą, jak i pamięć, że prezydent supermocarstwa poparł wtedy oddanie prezydentury w Polsce gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu. Jak widać – inaczej te same wydarzenia oceniać może część obywateli współczesnej Polski, a inaczej wyglądają one w oczach przywódców USA.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent geopolityczny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022