Historia

Prezydent geopolityczny

Spór o prezydenturę Jaruzelskiego

Wojciech Jaruzelski żegna na lotnisku w Gdańsku prezydenta USA George’a Busha, który podczas swojej wizyty w Polsce namawiał go do objęcia urzędu prezydenta, lipiec 1989 r. Wojciech Jaruzelski żegna na lotnisku w Gdańsku prezydenta USA George’a Busha, który podczas swojej wizyty w Polsce namawiał go do objęcia urzędu prezydenta, lipiec 1989 r. Ireneusz Sobieszczuk / PAP
Polacy, po 30 latach, wciąż są gotowi dyskutować o wyborze Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta Polski.
Po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja Jaruzelskiego w bloku sowieckim była trudna.Wikipedia Po wprowadzeniu stanu wojennego sytuacja Jaruzelskiego w bloku sowieckim była trudna.

Gdy ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher trzydzieści lat po historycznej wizycie prezydenta USA George’a Busha w Polsce opublikowała fotografię i wspomnienie o tamtych wydarzeniach – w „prawicowym internecie” zawrzało. Zarówno ze względu na fotografię Busha z Wałęsą, jak i pamięć, że prezydent supermocarstwa poparł wtedy oddanie prezydentury w Polsce gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu. Jak widać – inaczej te same wydarzenia oceniać może część obywateli współczesnej Polski, a inaczej wyglądają one w oczach przywódców USA.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent geopolityczny"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021