Historia

„Żydzi na Madagaskar!”

„Żydzi na Madagaskar!” – czyli plany kolonialne II RP

Pochód Ligi Morskiej i Kolonialnej w Katowicach, lata 30. Pochód Ligi Morskiej i Kolonialnej w Katowicach, lata 30. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czy rzeczywiście w polskim MSZ narodził się pomysł przesiedlenia żydowskich mieszkańców kraju na wyspę? Czy była to poważna inicjatywa podjęta na najwyższych szczeblach władzy II RP?
Arkady Fiedler na Madagaskarze w latach 30.Muzeum Arkadego Fiedlera Arkady Fiedler na Madagaskarze w latach 30.

Polscy politycy po raz pierwszy zainteresowali się Madagaskarem – wyspą położoną na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki, a zarazem od 1896 r. kolonią francuską – w 1926 r. Masowa, dobrowolna emigracja na wyspę polskich chłopów miała przynieść rozwiązanie problemu przeludnienia terenów wiejskich. Pomysł szybko upadł. W 1936 r. do projektu powrócono, acz wyłącznie w odniesieniu do żydowskich mieszkańców II RP. Przy tej okazji odżyła też romantyczna legenda Maurycego Beniowskiego, awanturniczego podróżnika, który próbował zdobyć władzę nad tym dalekim terytorium.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "„Żydzi na Madagaskar!”"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020