Historia

„Żydzi na Madagaskar!”

„Żydzi na Madagaskar!” – czyli plany kolonialne II RP

Pochód Ligi Morskiej i Kolonialnej w Katowicach, lata 30. Pochód Ligi Morskiej i Kolonialnej w Katowicach, lata 30. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czy rzeczywiście w polskim MSZ narodził się pomysł przesiedlenia żydowskich mieszkańców kraju na wyspę? Czy była to poważna inicjatywa podjęta na najwyższych szczeblach władzy II RP?
Arkady Fiedler na Madagaskarze w latach 30.Muzeum Arkadego Fiedlera Arkady Fiedler na Madagaskarze w latach 30.

Polscy politycy po raz pierwszy zainteresowali się Madagaskarem – wyspą położoną na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki, a zarazem od 1896 r. kolonią francuską – w 1926 r. Masowa, dobrowolna emigracja na wyspę polskich chłopów miała przynieść rozwiązanie problemu przeludnienia terenów wiejskich. Pomysł szybko upadł. W 1936 r. do projektu powrócono, acz wyłącznie w odniesieniu do żydowskich mieszkańców II RP. Przy tej okazji odżyła też romantyczna legenda Maurycego Beniowskiego, awanturniczego podróżnika, który próbował zdobyć władzę nad tym dalekim terytorium.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Historia; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "„Żydzi na Madagaskar!”"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021