Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Marzyciel i realista

Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke o polityce Piłsudskiego

Warta honorowa przy zwłokach Józefa Piłsudskiego w Belwederze, maj 1935 r. Warta honorowa przy zwłokach Józefa Piłsudskiego w Belwederze, maj 1935 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
O polityce Józefa Piłsudskiego w 85. rocznicę jego śmierci opowiada prof. Andrzej Friszke.
Minister Eugeniusz Kwiatkowski i marszałek Józef Piłsudski.Wikipedia Minister Eugeniusz Kwiatkowski i marszałek Józef Piłsudski.

MIKOŁAJ MIROWSKI: – Właśnie minęła 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Czy był to najwybitniejszy polski polityk?
ANDRZEJ FRISZKE: – Tak. Działania Piłsudskiego, jego umiejętność poruszania się w skrajnie trudnych warunkach umożliwiły powstanie państwa polskiego w listopadzie 1918 r.; zbudowanie fundamentów instytucji państwowych w ciągu kilku tygodni – administracji, wojska, w miarę jednolitej policji oraz rozpisanie wyborów powszechnych do Sejmu.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Marzyciel i realista"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022