Historia

Paragraf 175

Homoseksualne ofiary nazistów i powojennej polityki

Homoseksualni więźniowie obozu koncentracyjnego. Homoseksualni więźniowie obozu koncentracyjnego. EAST NEWS
Homoseksualistów zamkniętych w obozach koncentracyjnych III Rzeszy po wojnie nie uznano za ofiary reżimu. Niektórzy prosto z KL trafiali do więzień.
Różowy trójkąt wysokości ok. 5 cm, większy od pozostałych oznaczeń o 2–3 cm.EAST NEWS Różowy trójkąt wysokości ok. 5 cm, większy od pozostałych oznaczeń o 2–3 cm.

Josefa Kohouta, 22-letniego wiedeńczyka, aresztowano na podstawie amatorskiej fotografii z 1938 r., na której obejmował swojego przyjaciela Freda, starszego o dwa lata syna wysokiej rangi niemieckiego dygnitarza partyjnego. Opatrzył ją na odwrocie odręczną dedykacją: „Mojemu przyjacielowi z wyrazami wiecznej miłości i najgłębszego oddania”. To wystarczyło.

Wezwano go na przesłuchanie do wiedeńskiej siedziby Gestapo w hotelu Metropol i jeszcze tego samego dnia przewieziono do aresztu policyjnego.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Paragraf 175"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021