Historia

O człowieku, który nie przynależał

„Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”. Fragment książki Artura Domosławskiego

W pierwszym rzędzie: Zygmunt Bauman (z prawej) z Leszkiem Kołakowskim na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, 1963 r. W pierwszym rzędzie: Zygmunt Bauman (z prawej) z Leszkiem Kołakowskim na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, 1963 r. Janusz Sobolewski / Forum
Przedpremierowo prezentujemy fragment książki Artura Domosławskiego „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.
materiały prasowe

Wiele lat po wygnaniu z Polski, w 2002 r., Zygmunt Bauman odbierał doktorat honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze. W trakcie przygotowań do ceremonii wypłynął niespodziewany problem: hymn którego kraju odegrać na cześć laureata? Tradycyjnie odgrywa się hymn państwa, z którego pochodzi wyróżniona osoba. W przypadku Baumana sprawa okazała się niejasna, niejednoznaczna i zawiła.

Od 30 lat mieszkał wówczas w Wielkiej Brytanii, miał brytyjskie obywatelstwo, ale – jak sam nieraz mawiał – nie czuł się Anglikiem, do bycia Anglikiem nie aspirował, dla kolegów wykładowców i studentów było zaś oczywiste, że jest obcokrajowcem, „a dokładnie Polakiem”.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "O człowieku, który nie przynależał"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021