„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Młot na kosynierów

Werbownicy Kościuszki

Scena zdobywania rosyjskich armat przez milicję chłopską podczas bitwy pod Racławicami, fragment Panoramy Racławickiej stworzonej pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, XIX w. Scena zdobywania rosyjskich armat przez milicję chłopską podczas bitwy pod Racławicami, fragment Panoramy Racławickiej stworzonej pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, XIX w. EAST NEWS
Pamięta się, że w powstaniu kościuszkowskim, które wygasło jesienią 1794 r., walczyli chłopi. Nie pamięta, że walczyli także po stronie Rosjan, siłą wcielani do armii albo pędzeni przed wojskiem jako żywe tarcze.
Sukmana i czapka oddziałów chłopskich w armii powstańczej.Muzeum Wojska Polskiego Sukmana i czapka oddziałów chłopskich w armii powstańczej.

Rewolucja amerykańska i francuska wykorzystały pospolite ruszenie obywateli, którzy, przekonani do sprawy, zdołali pokonać znacznie potężniejszego nieprzyjaciela. Tadeusz Kościuszko, służąc w Ameryce w armii George’a Washingtona podczas wojny o niepodległość, na własne oczy widział, jak oddziały ochotniczej milicji gromią brytyjskich i heskich żołnierzy. Niewątpliwie znał też skutki ogłoszonej przez rewolucyjną Francję wiosną 1793 r. powszechnej mobilizacji (levée en masse), która szybko przyniosła odmianę w wojnie z monarszą koalicją.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Młot na kosynierów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021