Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Upojna kariera

Jak whisky podbiła świat

Choć whisky kojarzy się głównie ze Szkocją, nikt nie wie, kto ją wymyślił. Choć whisky kojarzy się głównie ze Szkocją, nikt nie wie, kto ją wymyślił. PantherMedia
Whisky podbiła świat dzięki wielkiej polityce, rozwojowi kolei oraz małej wrednej mszycy, która dała w kość Francuzom.
Reklama whisky produkowanej przez braci Pattisonów.Getty Images Reklama whisky produkowanej przez braci Pattisonów.

Jeszcze słynny obrońca Chartumu gen. Charles Gordon nie mógł obejść się bez swojej B&S, czyli brandy and soda – był to ulubiony trunek wyższych klas brytyjskich. Ale jest raczej pewne, że gdyby odsiecz do Chartumu dotarła na czas i Gordon nie zginął w 1885 r. z rąk bojowników Mahdiego, to na stare lata siadywałby przy kominku ze szklanką whisky. Gordon to wszak szkockie nazwisko.

Właśnie w ciągu XIX w. whisky uzyskała status alkoholu uznanego przez państwo i dostępnego w handlu. Droga, jaką przebyła z wyżyn Szkocji do sklepów, była kręta i wyboista. Na dobre zaczęła się w XVII w., gdy nałożono pierwszą akcyzę na ten trunek. Kolejne dwa stulecia to głównie – jak pisze brytyjska historyczka Fiona MacDonald – historia ostrej i często krwawej walki między producentami a urzędnikami podatkowymi.

Picie jako patriotyzm

Choć whisky kojarzy się głównie ze Szkocją, nikt nie wie, kto ją wymyślił. Umiejętność destylacji zacieru zbożowego musiała na Wyspy zawędrować, zapewne przez pośredników, z Bliskiego Wschodu. Pierwsze wzmianki o whisky pochodzą z Irlandii z XII w. Tam właśnie aqua vitae, czyli woda życia, była produkowana przez mnichów, raczej na potrzeby medycyny. Szkoci natomiast rzeczywiście pierwsi zaczęli trunek ten traktować jako środek socjalizacji i źródło radości – w języku gaelickim woda życia to uisge beatha, co wymawia się uszki-bau. Ostateczne z uisge zrobiło się whisky, choć jeszcze w tekstach z XIX w. można spotkać pisownię usky.

Właśnie z ksiąg rachunkowych szkockiego dworu wiadomo, że zamawiał on pod koniec XV w. u benedyktynów whisky w ilościach przekraczających potrzeby medyczne. Kolejne stulecie to jednak czas reformacji i kłopotów zgromadzeń zakonnych na Wyspach – wraz z nimi zniknęły dawne receptury.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Upojna kariera"
Reklama