Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Szkocja za kratami

Kto wymyślił szkocką kratę? Mało kto wie, że dwaj oszuści

Charles Sobieski-Stuart Charles Sobieski-Stuart AV
Dwóch bezczelnych oszustów podających się za potomków polskiego króla Jana III Sobieskiego zrobiło 200 lat temu zawrotną karierę w Szkocji.
Pogrzeb Klementyny Sobieskiej, żony Jakuba III Stuarta, w bazylice Świętego Piotra w Rzymie w 1735 r., obraz nieznanego artysty.Getty Images Pogrzeb Klementyny Sobieskiej, żony Jakuba III Stuarta, w bazylice Świętego Piotra w Rzymie w 1735 r., obraz nieznanego artysty.

W pierwszej połowie XIX w. na szkockich salonach pojawili się bracia John i Charles. Twierdzili, że są potomkami Jana III Sobieskiego, roztaczali dworską aurę i ożywili legendę wygasłego królewskiego rodu Stuartów.

Gdy w 1688 r. w wyniku bezkrwawej rewolucji władzę stracił Jakub II, ostatni katolik na angielskim tronie, zastąpili go protestanccy Wilhelm Orański i Maria II. Nie wszystkim się to podobało, szczególnie w skłaniających się ku Rzymowi Irlandii i Szkocji. W następnych latach zwolennicy przywrócenia na tron Jakuba i jego potomków, zwani jakobitami, wszczęli kilka nieudanych powstań.

Polityka 23.2022 (3366) z dnia 31.05.2022; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Szkocja za kratami"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >