Historia

Nagrody Historyczne POLITYKI za rok 2023

Nagrody Historyczne 2023: oto nasi nominowani!

. . Polityka
Poniżej prezentujemy nominacje w kategoriach: Źródła i Debiuty w pracach naukowych i popularnonaukowych. Za tydzień zapraszamy do zapoznania się z nominacjami za Prace naukowe, Prace popularnonaukowe oraz Pamiętniki.
.materiały prasowe .

Laureatów Nagród Historycznych za rok 2023 ogłosimy w numerze 21 POLITYKI, który ukaże się 15 maja w kioskach i na polityka.pl/nagrodyhistoryczne.

Kategoria Źródła

Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum dr. Jana Zygmunta Robla, t. 1–4, red. Danuta Jastrzębska-Golonka, Ewa Kowalska, opr. dokumentów Ewa Dulna-Rak, Katarzyna Ziębik, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2023

.materiały prasowe.

Gdy nieme groby przemawiają… Spuścizna katyńska, red. Danuta Jastrzębska-Golonka, Ewa Kowalska, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2023

.materiały prasowe.

Groby katyńskie nie przemówiłyby takim głosem, gdyby nie dr Jan Robel (1886–1962), chemik i toksykolog, w czasie okupacji kierownik Oddziału Chemicznego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki w Krakowie. Tylko niewielką część dokumentów znalezionych w Katyniu dało się na miejscu odczytać i zidentyfikować ich właścicieli. Dla Niemców miało to pierwszorzędne znaczenie propagandowe, dokumenty katyńskie wysłano więc do krakowskiego Instytutu. Zespół Robla nie tylko żmudnie je odczytywał, ale też z benedyktyńską dokładnością kopiował (m.in. 22 pamiętniki przekazane w 1944 r. do Londynu). Dwie z czterech zrobionych przez Robla kopii dokumentacji odnaleziono w 1991 r. i teraz niezwykle skrupulatnie wydano. Są lekturą równie przerażającą, co fascynującą.

JERZY KOCHANOWSKI

***

Polacy na Wschodzie. Historie mówione, red. Dominik Czapigo, Fundacja Ośrodka KARTA, Warszawa 2023

.materiały prasowe.

Fundacja Ośrodka Karta i Dom Spotkań z Historią od kilkunastu lat prowadzą Archiwum Historii Mówionej, które gromadzi wspomnienia, relacje, wywiady. Tym razem swoje opowieści przekazują Polacy żyjący na Wschodzie, szeroko pojętym. Relacje dotyczą różnych okresów XX w. i zmieniających się warunków geopolitycznych. I tak do 1939 r. swoje historie opowiadają Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie i w Rumunii, inni o okupacji sowieckiej w latach 1939–41, niemieckiej (1941–44). Wreszcie w ZSRR po 1945 r. aż do jego rozpadu. Wartość tego przekazu jest ogromna, także dlatego że wielka historia jest zaświadczona osobistymi losami, dramatami, życiem codziennym w warunkach nieraz ekstremalnych.

WIESŁAW WŁADYKA

***

Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, seria wydawnicza t. 1–36, Katarzyna Person (koordynator i red.), Eleonora Bergman, Tadeusz Epsztein (red.), Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa 2023

.materiały prasowe.

Wydany w 2023 r. tom „Archiwum Ringelbluma” wieńczy monumentalne dzieło edycji jednego z najcenniejszych źródeł do historii Polski i świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawy stworzyli członkowie konspiracyjnej grupy kierowanej przez Emanuela Ringelbluma. Po wojnie udało się pod ruinami getta odnaleźć jego dwie części. Przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym stanowi dziś zabytek wpisany na listę UNESCO. 36-tomowa staranna edycja tysięcy, nierzadko trudnych do odczytania dokumentów spisanych w kilku językach, opatrzona przypisami i indeksami, słownikami i wstępami historycznymi, jest wynikiem gigantycznej pracy zespołu historyków, redaktorów i tłumaczy. Składamy im wyrazy uznania i wdzięczności.

DARIUSZ STOLA

***

Kategoria Debiuty w pracach naukowych i popularnonaukowych

Kamila Łabno-Hajduk, Zofia Hertz. Życie na miarę KULTURY, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wrocław-Wojnowice-Paryż 2023

.materiały prasowe.

Gdyby nie wojna, Zofia Hertz (1910–2003) miała szansę przejść do historii (prawa) jako pierwsza polska notariuszka. Wojenny rollercoaster doprowadził ją z Łodzi na Kresy, stamtąd na zesłanie i w końcu do armii gen. Andersa. Rozpoczęta w niej współpraca z m.in. Józefem Czapskim i Jerzym Giedroyciem trwała do końca życia – jej i ich. Współtworzyła Instytut Literacki, najpierw w Rzymie, potem w podparyskim Maisons-Laffitte. Dla zespołu „Kultury” była – z typowo notarialną dbałością o szczegóły i jednocześnie urokiem osobistym – prawdziwym darem niebios. Pozostając w cieniu wielkich nazwisk, brała na siebie mało wdzięczne obowiązki, od gotowania przez księgowość po korekty tekstów. Po wielokroć zasłużyła na tę biografię.

JERZY KOCHANOWSKI

***

Natalia Judzińska, Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2023

.materiały prasowe.

Autorka pisze, że antysemityzm był jednym z bardziej wyrazistych „wzorów polskiej kultury akademickiej” w Polsce międzywojennej. Zajęła się jego przejawami przede wszystkim na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, ale pisze o podobnych zachowaniach i postawach na innych uczelniach w Polsce. I to przez cały okres dwudziestolecia, przy czym ten antysemityzm osiągnął stan bardzo wysoki w latach 30., a już zwłaszcza w ich drugiej połowie. Nie bez udziału władzy sanacyjnej. Najmocniejszymi przejawami tego antysemityzmu były nie tylko pobicia, mordy, ale także segregacja rasowa, wprowadzenie getta ławkowego, i to odgórnie, ustawami, rozporządzeniami rektorów. Wstyd i hańba.

WIESŁAW WŁADYKA

***

Aleksandra Suława, Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2023

.materiały prasowe.

To historia polskich emigrantów we Francji, którzy w latach 1946–48 wrócili do Polski. Opisuje wpierw drogę liczącej ponad 600 tys. rzeszy, która wyemigrowała w latach 20., a następnie kilkudziesięciu tysięcy tych, co po wojnie wrócili – by budować Polskę lepszą niż ta, którą opuścili. Podwójni imigranci, Polacy we Francji i Francuzi w Polsce, dwukrotnie podejmowali wysiłek zakorzeniania w nowym miejscu (w Polsce z reguły na Dolnym Śląsku), podtrzymując przywiezione z poprzedniego miejsca zwyczaje i kontakty z tam pozostałymi. Aleksandra Suława opowiada o nich w żywy i wciągający sposób, z wrażliwością właściwą historii rodzinnej, która zwraca uwagę na pozornie drobne szczegóły i pragnie zrozumieć wybory swych bohaterów.

DARIUSZ STOLA

***

Nominowało Jury w składzie: prof. dr hab. JERZY KOCHANOWSKI, dr hab. BARBARA KLICH-KLUCZEWSKA, prof. dr hab. DARIUSZ STOLA, dr hab. BOŻENA SZAYNOK, red. MARIAN TURSKI, prof. dr hab. WIESŁAW WŁADYKA.

***

książki można kupić w sklepie POLITYKI

Polityka 18/19.2024 (3462) z dnia 23.04.2024; Historia; s. 130
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagrody Historyczne POLITYKI za rok 2023"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama