Klasyki Polityki

Kobiety przydrożne

Usługi seksualne trafiły pod strzechy. Usługi seksualne trafiły pod strzechy. Artur Pawłowski / Super Express
Trykotowa bluzka z głębokim dekoltem, mini, buty na grubej podeszwie i wyzywający makijaż. Pracujących przy drogach tirówek było tak dużo, że biskupi o rozwiązanie tego problemu zaapelowali do szefa MSWiA.
Każda z 15,5 tys. prostytutek daje dzienny dochód w wysokości średnio 800 zł.Artur Pawłowski/Super Express Każda z 15,5 tys. prostytutek daje dzienny dochód w wysokości średnio 800 zł.

Chcesz seks czy laskę? – Rosica, którą przed rokiem przywiózł do Polski bułgarski handlarz żywym towarem, uśmiecha się rutynowo, jakby pytała: kawę czy herbatę? Wygląda na 18–19 lat. A ma ich zapewne o dwa, trzy mniej. Trykotowa bluzka z głębokim dekoltem, mini, buty na grubej podeszwie i wyzywający makijaż. Kiedy po kilku godzinach pracy w upale wsuwa spoconą głowę przez okno do zatrzymanego Fiata, bije od niej kwaśnym potem: – Daj sto, to zrobię ci laskę bez gumy i do końca – zachęca wyuczonym zdaniem i łamaną polszczyzną.

W połowie czerwca biskupi polscy w liście do Marka Biernackiego, szefa MSWiA, zaapelowali o rozwiązanie problemu przydrożnej prostytucji. „Nasz piękny, swojski krajobraz – pisali – został oszpecony obrazem prowokacyjnie zachowujących się prostytutek, które ostentacyjnie manifestują swą obecność (...) Tak dalej być nie może. Należy coś z tym niemoralnym zjawiskiem zrobić. Apelujemy do Pana Ministra o rozważenie możliwości wydania podległym Panu służbom stosownych rozporządzeń zmierzających do ukrócenia tego procederu poprzez readmisję kobiet obcych narodowości zajmujących się prostytucją na polskich drogach. Oczywiście, niezbędne będzie też odsyłanie stręczycieli, którzy taką formę nierządu organizują”.

Jedna piąta od niewiadomej

Minister zareagował błyskawicznie. Na drogi ruszyły brygady antyterrorystyczne. Telewizje pokazywały funkcjonariuszy w kominiarkach i z długą bronią, którzy eskortowali wystraszone kobiety do aresztów. Alfonsów w tych sprawozdaniach nie było widać. W sierpniu ogłoszono, że „liczba kobiet uprawiających przydrożną prostytucję zmniejszyła się o jedną piątą”. To znaczy o ile? I ilu deportowano sutenerów? – Nie wiadomo – mówi Zbigniew Pruchniak, naczelnik wydziału informatyki i ewidencji w departamencie ochrony granic, migracji i uchodźstwa MSWiA – nie mamy danych informujących o przyczynach deportacji.

Reklama