Klasyki Polityki

Śmierć w Stambule

Jak umarł Adam Mickiewicz?

Wł. Podkowiński „Adam Mickiewicz na łożu śmierci” . Rysunek sprzed 1895 r. z dagerotypu wykonanego przez nieznanego autora w Stambule w 1855 r. Wł. Podkowiński „Adam Mickiewicz na łożu śmierci” . Rysunek sprzed 1895 r. z dagerotypu wykonanego przez nieznanego autora w Stambule w 1855 r. Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie / mat. pr.
Zróbmy test na Zaduszki: Kiedy i gdzie zmarł Największy Narodowy Poeta? No właśnie. Więc zapalam tę świeczkę ku pamięci autora „Dziadów”. To materiał na wielkie kino o Polsce.

Wśród aktorów dramatu co najmniej czterech, prócz samego wieszcza Adama Mickiewicza, gra rolę pierwszego planu: Armand Levy, Sadyk Pasza, generał Zamoyski i wiarus-gawędziarz Służalski. Jest rok wojny, 1855.

Mickiewicz od dawna nie pisze już wierszy, ale żyje sprawą narodu, polityką, historią. Mieszka w Paryżu od wielu lat, ale Francja nie chce przyznać mu obywatelstwa. Jest tolerowany, ma posadę bibliotekarza Arsenału i znajomości w elicie, ale władza mu nie ufa. W końcu to polityczny uchodźca o radykalnych skłonnościach, jeden z tych, co na paryskim bruku agitują przeciwko imperialnym porządkom zaprowadzonym siłą po Wiośnie Ludów 1848 r.

Polityka 44.2002 (2374) z dnia 02.11.2002; Społeczeństwo; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć w Stambule"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?