Klasyki Polityki

Pobudka!!!

Pobudka!!! Jak przygotować się do wiosny? Oto czego potrzebuje nasz organizm

Czy medycyna potrafi ukoić nerwy? Czy medycyna potrafi ukoić nerwy? Pixabay
Pobudka!!! Jak przygotować się do wiosny? Oto czego potrzebuje nasz organizm.

Kilka miesięcy spędziliśmy w zamkniętych pomieszczeniach. Późno robiło się jasno i wcześnie zapadał zmrok. Dogrzewały nas kaloryfery, na ulicę wychodziliśmy opatuleni chroniąc się przed śniegiem, wiatrem i mrozem. Musiało to osłabić nasz układ odporności. Nie pomogliśmy mu też brakiem ruchu, zimową dietą bogatą w kalorie ani stresami. Czas na wiosenne porządki.

1. Oddychaj głęboko

Przesilenie wiosenne stało się modne kilkanaście lat temu, gdy naukowcy zaczęli bliżej przyglądać się zmianom w funkcjonowaniu naszego organizmu w zależności od pór roku. Tak zrodziła się chronobiologia, która ma ambicję stać się nauką pomocną w podejmowaniu sezonowych decyzji dotyczących zdrowia, by przynosiły jak najlepszy efekt wiosną, latem, jesienią i zimą.

Günter Hildebrandt w książce „Chronobiologiczne aspekty terapii” radzi na przykład, by odchudzanie zaplanować między kwietniem a lipcem (wtedy przynosi największe efekty). Na najlepszą wydolność fizyczną możemy liczyć w kwietniu, a do sanatorium warto wyjechać w maju, bo wtedy z kuracji skorzystamy najbardziej. Co więcej, wiosna w kalendarzu przynosi zdaniem chronobiologów ulgę sercu, dla którego w naszej szerokości geograficznej najniebezpieczniejsze są pierwsze miesiące roku: styczeń i luty (na półkuli południowej będą nimi lipiec i sierpień). Wiosną obniża się ciśnienie krwi, które podskoczyło zimą, gdy organizm w sposób naturalny musiał się bronić przed mrozem, zmniejsza się liczba płytek krwi i obniża stężenie czynników krzepnięcia, dzięki czemu maleje ryzyko zawałów i udarów mózgu. Wszystko to zawdzięczamy atawistycznym mechanizmom dostosowawczym, które odziedziczyliśmy po zwierzętach – brzmi opinia chronobiologów, którzy dużą wagę przywiązują do wpływu naturalnego światła na nasz organizm.

Polityka 12.2004 (2444) z dnia 20.03.2004; Poradnik; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Pobudka!!!"
Reklama