Kogo partie wystawią w wyborach prezydenckich?

Kandydat na kandydata
Pretendenci do prezydentury dzielą się dzisiaj na tych, którzy nie wykluczają startu w wyborach; takich, co bardzo by chcieli, ale ich nie chcą; i takich, którym się to proponuje, a oni sami się nie palą.
Donald Tusk i Włodzimierz Cimoszewicz podczas debaty telewizyjnej przed wyborami w 2005 r.
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Donald Tusk i Włodzimierz Cimoszewicz podczas debaty telewizyjnej przed wyborami w 2005 r.

Zdecydowanie nie pali się Włodzimierz Cimoszewicz. „W ogóle nie chcę być kandydatem, a już zwłaszcza kandydatem SLD” – ogłosił właśnie, mimo że od kilku tygodni w prezydenckich rankingach sytuował się bardzo wysoko. Czasem wygrywał nawet z Donaldem Tuskiem, a prezydenta Lecha Kaczyńskiego spychał na pozycję przegranego już w pierwszej turze.

W PiS oficjalnie obowiązuje wersja: naszym kandydatem i najlepszym prezydentem jest Lech Kaczyński, ale po cichu zaczyna się mówić o niewybieralności urzędującego prezydenta i szukaniu kandydata zapasowego. Któż jednak miałby nim być? Zbigniew Ziobro, który odniósł wprawdzie dość spektakularny sukces w wyborach do PE, dzięki poparciu zdobytemu na prowincji w dużym okręgu, ale już nie w Krakowie? O wygranej w coraz większym stopniu decydują właśnie duże miasta, o czym PiS przekonało się w wyborach zarówno do parlamentu krajowego, jak i europejskiego.

Czy ma nim być Jarosław Kaczyński, w przyspieszonym tempie tracący kontakt z rzeczywistością, mający największy elektorat negatywny i na dodatek złączony wyjątkową, bliźniaczą więzią z urzędującym prezydentem? Więzią, która czyni go ślepym na sondaże, oceny działalności brata, a także coraz bardziej widoczne zmęczenie prezydenta pełnioną funkcją, która jak mu nie leżała, tak nie leży.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną