PO i jej lider po dwóch latach u władzy

Platforma Wyborcza
Platforma, po serii ostatnich tak zwanych afer, znowu poczuła się jak na froncie w 2005 i 2007 r. I jest z tego bardzo zadowolona. Ale to już nie jest to samo poparcie.
Donald Tusk, Waldemar Pawlak i Grzegorz Schetyna podczas uroczystości zaprzysiężenia
Wojciech Olkuśnik/Agencja Gazeta

Donald Tusk, Waldemar Pawlak i Grzegorz Schetyna podczas uroczystości zaprzysiężenia

Po chwilowym tąpnięciu w sondażach, nawet o 6–8 proc., Platforma wraca do poprzednich wyników (choć są one jeszcze dość niestabilne). Z pewnym opóźnieniem wahania notowań odczuł także Donald Tusk, ale i w tym przypadku wszystko zdaje się wracać do normy, choć nie tak wysokiej jak w przypadku partii. Charakterystyczne, że dobre wyniki Platforma i Tusk mają, rzec można, w swoich funkcjach wyborczych, a więc przy pytaniu: na kogo by Pan/Pani głosował w wyborach parlamentarnych, w prezydenckich, bo już notowania Tuska jako premiera są marne i spadają, a rządu od dawna są fatalne. Tak jakby wyborcy mówili, że merytorycznie Platforma jest kiepska, ma słabych ministrów, brak jej wizji i zapału, ale jest wciąż niezastąpiona jako obiekt do głosowania, ponieważ PiS nie wchodzi w rachubę.

Ale też Tusk zastosował środki amortyzujące, niespotykane dotąd w polskiej polityce. Mówiąc obrazowo, jak bardzo ostrożny lekarz wycinał zmiany chorobowe z potężnym zapasem dokoła. Pozwalniał ministrów, rozformował dwór w swojej Kancelarii, przebudował klub parlamentarny. I dotyczyło to ludzi, wydawałoby się dotąd, nie do ruszenia, z pierwszego kręgu wtajemniczenia. PiS nigdy czegoś takiego nie próbował, bo zarówno minister Kaczmarek jak i Lipiec byli spoza PiS i pozbycie się ich nie było dla Jarosława Kaczyńskiego żadnym problemem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną