Pies czyli kot

Bóle związane z gardłem
No i wykrakałem dwa tygodnie temu, że NFZ nie odpuści i po próbie ograniczenia dostępu do chemioterapii w podobny sposób poszuka gdzie indziej tzw. oszczędności. Tym razem postanowiono, że gdy kobietę bolą piersi, mammografii przesiewowej w ramach NFZ nikt jej nie zrobi.

Przypuszczam, że resort powoli dąży do sytuacji, w której żaden chory nie zostanie przyjęty przez lekarza, póki nie poczuje się dobrze. A wtedy nie będzie już musiał iść do lekarza. Jakież to proste. Obstawiam, że ogłoszenie Polski jako kraju ludzi zdrowych nastąpi jesienią 2010 r. Przy okazji tych reform zmniejszono też wydatki na psychiatrię. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będzie można wydać na nowe stoły konferencyjne, przy których zostaną omówione kolejne osiągnięcia ministerstwa. Każdy przyzna, że nawet batalion psychiatrów nic na to nie poradzi.

Krótko mówiąc, taktyka jest prosta. Trzeba ograniczać wszystko, co można, przewidując, że podniesie się protest, a wtedy Ministerstwo Zdrowia częściowo wycofa ograniczenia i sytuacja będzie trochę gorsza niż była, ale też trochę lepsza, niż mogłaby być. W 2010 r. NFZ wyda o 1,3 mld zł mniej niż w 2009 r. Wiceminister zdrowia Jakub Szulc bardzo mądrze to wyjaśnił: „Znakomita większość innych dziedzin gospodarki odnotowuje spadki daleko wyższe niż to, co się dzieje w ochronie zdrowia”. W ten sposób leczenie ludzi stało się gałęzią gospodarki i to w dodatku najbardziej zasobną. A jest szansa, że spadki w innych gałęziach się zwiększą, i w ten sposób ze zdrowiem w Polsce będzie jeszcze lepiej, o czym mówiłem przed chwilą.

Blisko trzy lata działa Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) – instytucja powołana przez poprzedni rząd po to, by znaleźć dobrze płatne fotele i biurka dla Samoobrony, z którą PiS budował mocniejszą pozycję Polski w świecie. Ludzie w CRZL wciąż zarządzają setkami milionów złotych, organizują szkolenia i kursy, pośredniczą, nadzorują… A Unia Europejska – bo to w większości za dotacje unijne się dzieje – patrzy na ten nasz pomnik niekompetencji i najpewniej te dotacje cofnie, a nawet każe je sobie zwrócić. Wstyd! Czy nam, Polsce znaczy, nie wystarczają już owiane międzynarodową sławą perypetie dzielnego złomu zwanego samolotem rządowym?

Ziemia się zatrzęsła w Łodzi i okolicach. Jerzy Kropiwnicki uważa, że zatrzęsła się z oburzenia z powodu jego odwołania. SLD z kolei ma dowody na to, że zatrzęsła się z radości, bo krótko i niegroźnie. Chociaż Kropiwnicki przegrał, to wygrał – wyjaśnił narodowi Jarosław Kaczyński. Jeśli prezes PiS uważa, że Kropiwnicki wygrał, to mam nadzieję, że prezes też tak wygra kolejne wybory, czego mu bardzo życzę.

Aby nie było podejrzeń, że jestem stronniczy, proszę czytać dalej. Senatorowie Platformy Obywatelskiej doszli do wniosku, że wioskowe emerytki sprzedające na targowiskach natkę, koperek, laskę chrzanu lub kurki zebrane w pobliskim lesie powinny być ewidencjonowane, skontrolowane i obliczone podatkowo, jeśli przekroczą 5 tys. zł rocznie. Wychodzi im wtedy kilka złotych dziennie zarobku na czysto. Jeszcze raz się potwierdza, że każda władza, która nie ma pomysłu na całość, ciągnie do opanowania sprzedaży natki, rzodkiewki i szczawiu.

pacjentów wciąż przybywa. Drzewieckiemu po całym dniu zeznań Chlebowskiego (jedenaście godzin prawdę mówić to łatwe nie jest) „nasiliły się problemy zdrowotne związane z bólem gardła”. Dał więc w czwartek list Karpiniukowi, że w piątek nie przyjdzie, ale Karpiniuk nie chciał w czwartek przeszkadzać komisji – podanie listu to jednak 15 sekund przerwy w obradach – i dostarczył go w piątek, gdy komisja przyszła przesłuchiwać Drzewieckiego. W ten sposób przerwa trwała nie 15 sekund, tylko trzy godziny. Już wtedy zacząłem mieć mroczki przed oczami i widzieć jasną przyszłość Polski. A gdy Kempa zaczęła się odchudzać, Brudziński uciekł z radia przed Palikotem i Rosół pojawił się w Pędzącym Króliku, pojechałem na pobliską Litwę do znajomego psychiatry.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną