Kraj

Zaginiony świat

Sondaże (nie)kłamią?

Od pewnego czasu politycy PiS mówią o tajemniczych sondażach, w których już doganiają Platformę; ostatnio Joachim Brudziński stwierdził, że różnica pomiędzy dwiema głównymi partiami wynosi tylko 2 proc.

Pojawiła się przy tym klasyczna metoda PiS: są takie sondaże, żadnych szczegółów nie podamy, Platforma też zna te badania, niech się przyzna.

Pamiętacie państwo? Jest coś na Sikorskiego i my wiemy co, ale premier Tusk też o tym wie, niech on o tym powie. Inne sprawy, to samo pokrętne myślenie; obserwując jego objawy nie da się PiS pomylić z żadnym innym ugrupowaniem na dowolnym kontynencie. Można przypuszczać, że ten specyficzny kod jest tak przyswojony, że używany nieświadomie, ponieważ inaczej śmieszyłby samych polityków PiS.

Przypomnijmy, że wedle wszystkich największych pracowni badań różnica w notowaniach pomiędzy Platformą a PiS jest rzędu dwudziestu kilku punktów procentowych. Wśród tych demoskopijnych firm jest i ta, która z dokładnością niemal do pół procenta przewidziała wyniki wyborów w 2007 r., przed którymi PiS też miał rzekomo własne, jeszcze prawdziwsze od prawdziwych, sondaże.

Dla PiS widzialny świat jest wyraźnie za mały, a przy tym nieprzyjazny. Dlatego partia ta ma własną, alternatywną rzeczywistość, w której wygrywa wybory, w której jej prezydent jest szanowany i ceniony w skali globalnej, a obywatele na słowo PiS wzruszeni biją brawo. Ale politycy tego ugrupowania nie powiedzą, gdzie jest ten świat. Niech Platforma powie.

Polityka 9.2010 (2745) z dnia 27.02.2010; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaginiony świat"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną