Pies czyli kot

Wanda, winda, wpół do trzeciej
Minister Sikorski, kandydat na kandydata, powiedział w Bydgoszczy, że prezydent może być niski, ale nie może być mały i powinien znać języki. Sikorskiemu łatwo tak mówić, bo akurat zna. Prezydent, który akurat nie zna, mimo wszystko – gestami i minami – próbuje porozumieć się z każdym na dowolny temat i w dowolnym języku, co też chyba zasługuje na podziw.

Oczywiście zawsze może zajść nieporozumienie i ktoś, kto nie zna języka, uzna na przykład, że „sleeping reservation” to znaczy „rozerwałem slipy” i takie publiczne wyznanie Anglika rozśmieszy go do łez. Ale nawet jeśli, to co w tym złego? Śmiech to zdrowie, jak podobno mawia ostatnio minister Kopacz. A co do gabarytów najwyższej osoby w państwie, to dlaczego niski nie może być mały? Wiem, że są jakieś ukryte subtelności w znaczeniu tego przymiotnika, ale wiem także, że mały przecież nie może być wysoki. Tak samo zresztą jak duży nie może być niski. W obu tych przypadkach byłyby to osoby rażąco nieproporcjonalne. Chyba nie chodzi nam o to, byśmy mieli prezydenta dodatkowo jeszcze nieproporcjonalnego. Zresztą mały niski ma sporo zalet, o które w pierwszej chwili nikt go nie podejrzewa. A w drugiej chwili ma tych zalet jeszcze więcej. Taki mały niski może na przykład wyjść w nocy z każdego samochodu w górach, gdy chce zobaczyć, kto do niego strzela. Nawet przy zapalonych światłach pozostanie bezpieczny i niezauważony, bo nocą zawsze w górach przy gruncie jest mgła.

Chciałbym szybko zakończyć ten temat, który zacząłem od Bydgoszczy, ale jest ważny szczegół i pominąć go nie chcę: kandydat Sikorski zapowiada, że jeśli zostanie wybrany, to zmniejszy zakres zainteresowań prezydenta tylko do niektórych spraw zagranicznych i obronnych. I to tak zmniejszy, że dwie osoby wystarczą jako personel kancelarii. Przez pięć lat nie będzie ani jednego Zybertowicza, ani jednego Szczygły, ani jednego Wypycha? O mamusiu! Taka nuda i marazm. Najgorsze, że Komorowski też niczego lepszego nie obiecuje. Też będzie nudno z programem WWW – Wolność, Wspólnota, Współpraca. Czy już naprawdę nie ma jakichś trzech lepszych słów na „W”? Nie wiem jakich, powiedzmy: Wanda, Winda, Wpół do trzeciej. I już gdzieś tam prześwieca z nich promyczek obietnicy – Wanda gdzieś wyjedzie, winda się zepsuje, ktoś się spóźni, jak to w życiu.

Wyjeżdżam z Bydgoszczy i jestem w Poznaniu, a ze mną cała Polska. III Kongres PiS: Zrodziliśmy się ze sprzeciwu wobec korupcji i bezkarności przestępców. Te zjawiska były jak bariera i chcieliśmy tę barierę przełamać. Potem, gdy przejęliśmy władzę, musieliśmy podjąć naprawę – tak zaczął swe przemówienie prezes. Słusznie powiedział – gdy się coś połamie, trzeba to naprawić. Ta bariera korupcji przypomniała mi się, gdy prezes Kaczyński z trybuny palnął nagle, że w 2020 r. plaże Egiptu i Tunezji muszą być zapełnione milionami Polaków. Taki program polityczny ma opozycja. Gdyby nieznośny Tusk w supermarkecie podniósł z posadzki turystyczny folder egipski, to pięć minut później Kaczyński zażądałby komisji śledczej w sprawie skorumpowania rządu przez egipskie firmy hotelarskie. A gdyby zadać teraz tendencyjne pytanie, ile ten program polskiej opozycji kosztował Egipt i Tunezję? Prezes nawet przez moment o tym nie pomyślał. A szkoda, że nie pomyślał, jak łatwo jest kogoś obrzucić G20. Obawiam się, że program prezesa Kaczyńskiego może zostać zrealizowany dotkliwiej, niż on sam przypuszcza. Jeśli tak się wydarzy, że PiS dojdzie do władzy, dziesięć milionów Polaków może wyjechać – niekoniecznie na plaże i niekoniecznie tylko na dwa tygodnie.

Piękne, nieznane dotąd, być może cudem odnalezione tuż przed Kongresem PiS, przemówienie Władysława Gomułki zakończyło się w Poznaniu zbiorowym skandowaniem stojących delegatów: Zwy-cię-ży-my! Zwy-cię-ży-my! Warto o tym skandowaniu pamiętać i tak jak w „Wujaszku Wani” Czechowa zająć się pracą, byśmy sobie mogli powiedzieć, że nie przegraliśmy.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną