Kraj

Lepiej jak gorzej?

Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

W mediach pojawiła się informacja, która wprawiła mnie w prawdziwe zdumienie, a powiem nawet więcej, w mentalną konfuzję. Dowiedziałam się mianowicie, że w „kwietniu w Polsce znacząco poprawiły się nastroje społeczne”.

Konstatacja ta jest poparta wynikami  odpowiednich sondaży i podpisana przez liczącą się i cieszącą autorytetem na rynku badawczym firmę, jaką jest CBOS. Z tego jasno wynika, że nie mam ani powodu ani prawa wątpić w wartość przeprowadzonych przez CBOS ankiet. Z drugiej jednak strony, właśnie w kwietniu wydarzyła się tragiczna katastrofa lotnicza, w której poza parą prezydencką zginęły 94 osoby, w tym większość z nich pełniąca w kraju  istotne funkcje polityczne lub (i) rządowe. Żałoba narodowa trwała przez tydzień, a dla wielu osób nie skończyła się do dziś.

 W tej sytuacji, ogłoszenie informacji o poprawie samopoczucia Polaków właśnie  w kwietniu może się wydawać nawet narodową aberracją. Wyobraźmy sobie  bowiem, że informacja ta przedostaje się do mediów zagranicznych. Jak to, zapyta nie bez racji jeden z drugim żurnalista poprawił się nastrój, skoro przez cały tydzień nadawaliśmy z Polski wyłącznie dramatyczne relacje? Jak się poprawiło, skoro na logikę powinno się pogorszyć?

Najbardziej wyrafinowani komentatorzy gubiliby się zapewne w trudno identyfikowalnych domysłach. Być może dlatego, że nie są świadomi pewnej cechy narodowej Polaków, stanowiącej próbę odpowiedzi na pytanie, jak to się polepszyło, skoro obiektywnie się pogorszyło? Stara reguła, że im gorzej, tym lepiej, w której jesteśmy ćwiczeni od mniej więcej XVI wieku, sprawdza się w trudnych historycznie warunkach. Kiedy jako społeczeństwo osiągamy psychiczne dno, wtedy właśnie umiemy się sprężyć i pozbierać. Wtedy życie zaczyna nam się podobać. Znacznie gorzej idzie nam z sukcesami. I być może z tego powodu  historia nas nie oszczędza.

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną