Nowy szef Sztabu Generalnego

Generał kompromisu
Powołanie przez Bronisława Komorowskiego generała Mieczysława Cieniucha na szefa Sztabu Generalnego w obecnej sytuacji wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Doświadczony oficer powinien w miarę szybko wyprowadzić wojsko z traumy, jaką była strata czołowych dowódców w smoleńskiej katastrofie.

Cieniuch jest jednym z najstarszych i najbardziej doświadczonych wojskowych w Polsce. 59 – letni oficer wojsk pancernych przeszedł całą drogę dowódcy – od plutonu po dywizję. Zna też specyfikę pracy sztabowca – pełnił tę funkcję w kilku jednostkach, przez trzy lata był pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego (krótko nawet jego szefem). Jest przy tym nieźle wykształcony. Studiował zarówno na prestiżowych uczelniach wojskowych ZSRR, Rosji, jak i USA. I wreszcie – jest dobrze zorientowany w strukturach i procedurach natowskich, gdyż od 2006 r. pracował jako wojskowy przedstawiciel Polski przy Kwaterze Głównej NATO.

Gen. Cieniuch raczej nie będzie promował „swoich”, lecz wychowywał następców. Z prozaicznego powodu – większość jego kolegów z wojska jest już na emeryturze. Dlatego najprawdopodobniej jego zastępcami zostaną młodsi oficerowie, w tym także ci z doświadczeniem zdobytym podczas zagranicznych misji w Iraku i Afganistanie (takiego doświadczenia Cieniuchowi brakuje). Osoby dobrze zorientowane w meandrach karier wojskowych twierdzą, że to wśród nich znajdzie się kolejny szef Sztabu Generalnego, bo z racji wieku gen. Cieniuch będzie pełnił tę funkcję najpewniej tylko przez jedną, trzyletnią kadencję.

Jego kandydatura to rozwiązanie kompromisowe, która powinna zadowolić zarówno młodych, jak i starych oficerów (choć tych pierwszych chyba mniej). Ma on opinię człowieka otwartego, (także na media), który potrafi godzić rozbieżne interesy. To ważne, jeśli ma z sukcesem wykonać zadanie, które stawia przed nim p.o. prezydenta Bronisław Komorowski, czyli zreformowanie systemu dowodzenia polską armią.

 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną