Wybory podzieliły świat zwierząt

Jelenie za Komorowskim, kraski za Kaczyńskim
Co wybory Polska, jak cięta nożem, głosuje wzdłuż granic rozbiorów. Ziemie należące niegdyś do zaboru pruskiego wybrały Komorowskiego, Kongresówka i Galicja poparły Kaczyńskiego. Podział ten obowiązuje jednak również w świecie zwierząt.
Flickr CC by SA

Polityka

Tomasz Padło z fundacji bezGRANICA, badającej trwałość rozbiorowych granic oraz Paweł Struś, kartograf z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży ustalili, że między innymi jelenie pozostają wyjątkowo wiernie dawnemu rozdziałowi (patrz mapa). Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, gdyż w całym kraju występuje ten sam gatunek jelenia, a lasy różnych części Polski powinny być dla niego równie atrakcyjne.

- Być może to pozostałość gospodarki łowieckiej państw zaborczych – mówi dr Jakub Borkowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie, specjalizujący się w badaniu życia polskich jeleni. - Szczególnie Niemcy dbali, by łowiska były pełne zwierzyny i intensywnie zwalczali kłusownictwo. Natomiast w lasach na wschodzie kraju więcej jest dużych drapieżników, tam także prowadzono intensywne działania podczas II wojny.

Podobnie granice rozbiorów respektują dziki, a także dwa gatunki ptaków drapieżnych, kania ruda i czarna, które najliczniej występują w zaborze pruskim. Z kolei głównie w byłym Królestwie Polskim, zwłaszcza na terenach, gdzie poparto Jarosława Kaczyńskiego, występuje kraska. Ten egzotycznie ubarwiony ptak krajobrazu rolniczego niegdyś był szeroko rozpowszechniony w całym kraju, ale od kilku dekad jej liczebność drastycznie maleje.

A które zwierzęta, zdaniem Państwa, najlepiej oddają charakter najważniejszych partii? Kameleon, kot, lis, wilk, a może struś? Wybierzmy zwierzęta - symbole polskich partii politycznych. Zapraszamy do głosowania.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną