Michałowski Jacek

Minister od krzyża
Jego nazwisko wszyscy wiążą z krzyżem z Krakowskiego Przedmieścia. Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP, został obsadzony w roli chłopca do bicia. Mówi, że przyjął ją świadomie.
Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski
Robert Kowalewski/Agencja Gazeta

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski

Prezydenckim ministrem mianowano go w trudnym czasie. Żałoba narodowa, tłumy przed pałacem, krzyż. Wobec wyzwań stanął samotnie, bo jego szef najpierw prowadził kampanię wyborczą, a potem znikł ze sceny aż do momentu oficjalnego powołania na urząd prezydencki.

W tym czasie Michałowski, dotychczas cichy urzędnik z zaplecza, musiał wędrować przez prawdziwe pole minowe, każda podjęta przez niego decyzja groziła wybuchem. Zarzucano mu, że próbował ukraść krzyż i że ukradkiem, niegodnie, na jego polecenie powieszono tablicę pamiątkową. Sam występował na konferencjach prasowych, tłumaczył się ze wszystkiego, co zrobił i czego nie zrobił. Nadstawiał głowy za prezydenta. Kiedy wreszcie krzyż przeniesiono do kaplicy w pałacu, bał się, że tłum z Krakowskiego ruszy na kancelarię krzycząc: „Oddajcie krzyż”. Co by wtedy zrobił? Każdy, kto go zna, jest pewien: decyzji by nie zmienił. – Oskarżano mnie, że jestem niemoralny (bo objął stery w kancelarii, kiedy dymy w Smoleńsku jeszcze nie opadły), że jestem nieudolny (bo nie przeniósł krzyża 3 sierpnia) – mówi. – A na imprezie rodzinnej jeden z zapalczywych kuzynów nazwał mnie żydowskim pomiotem.

Dziennikarze też wyczuli łatwy cel. Oceniali: nie nadaje się, pyszałek, samozwaniec. Pytano, skąd się wziął i dlaczego to właśnie on stanął na czele tak ważnego urzędu? Odpowiedź była prosta: o przejęcie obowiązków szefa kancelarii poprosił go osobiście, zaraz po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałek Sejmu i zarazem p.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną