Nowi doradcy prezydenta
Były premier Tadeusz Mazowiecki przyjął propozycję Bronisława Komorowskiego i został jego etatowym doradcą. Niewykluczone, że w najbliższym czasie do grona doradców prezydenta dołączą inni politycy dawnej Unii Wolności – Henryk Wujec i Jan Lityński.
Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Komorowski
Adam Chełstowski/Forum

Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Komorowski

Były premier – jak już wcześniej zapowiadano - będzie doradcą strategicznym w sprawach polityki krajowej i międzynarodowej. – Będę służył radą prezydentowi w sprawach najważniejszych. Rozpoczynam pracę od zaraz – powiedział nam Tadeusz Mazowiecki.

O tym, że pierwszy po wojnie niekomunistyczny premier Polski może zasilić grono doradców głowy państwa, mówiono od dawna. - Prezydent gorąco go namawiał, ale Mazowiecki wahał się z obawy, czy podoła obowiązkom – twierdzi nasz rozmówca z otoczenia Bronisława Komorowskiego. – W końcu się zgodził i obecnie sprawa jest na etapie załatwiania ostatnich formalności – dodaje.

Na tym nie koniec ruchów kadrowych w prezydenckiej kancelarii. Jeszcze w tym miesiącu do grona doradców Bronisława Komorowskiego mogą dołączyć Henryk Wujec oraz Jan Lityński. Obaj są byłymi politykami i posłami Unii Demokratycznej i Unii Wolności, do których należał również Bronisław Komorowski. Wujec miałby wspomagać radą prezydenta w sprawach dotyczących organizacji pozarządowych oraz kwestii związanych z budową społeczeństwa obywatelskiego, rola Lityńskiego nie jest jeszcze określona. Obaj odbyli już wstępne rozmowy w Pałacu Prezydenckim.   

Pewne jest, że niebawem do grona doradców prezydenta dołączy także prof. Tomasz Nałęcz. - Od dziesięciu dni formalnie jestem już pracownikiem kancelarii, czekam tylko na odebranie nominacji – powiedział nam Nałęcz, który będzie się zajmował sprawami historii i dziedzictwa narodowego.

W czwartek mianowania odebrało czterech prezydenckich doradców, którzy będą zajmować się sprawami samorządów. To profesorowie Jerzy Regulski, Michał Kulesza i Paweł Swianiewicz, a także Jarosław Neneman. Pierwszy to twórca reformy samorządowej z początku lat 90., drugi - powiatowej z końca tamtej dekady. Paweł Swianiewicz jest m.in. ekspertem Rady Europy od spraw finansów samorządowych, zaś Jarosław Neneman to ekonomista, były wiceminister finansów w rządach Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Wcześniej doradcą prezydenta do spraw medialnych został Jerzy Smoliński, a szefem zespołu doradców – Olgierd Dziekoński.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną