Polityka przez mękę, czyli jak założyć partię

Niezbędnik działacza
Z zakładaniem partii jest jak z szukaniem złóż gazu łupkowego. Duże wyzwanie, jeszcze większe ryzyko. Ale chętnych, jak choćby ostatnio Janusz Palikot, nie brakuje.
Zjazd Ruchu Palikota w Sali Kongresowej w Warszawie
Tadeusz Późniak/Polityka

Zjazd Ruchu Palikota w Sali Kongresowej w Warszawie

Piąte piętro przedwojennego gmachu sądów przy alei Solidarności w Warszawie, korytarz F. VII Wydział Cywilny Rejestrowy zna każdy, kto w ostatnich latach zakładał partię, bo to tutaj właśnie, z całego kraju, trafiają wnioski o rejestrację nowych bytów politycznych.

W tym roku było ich 10, co jest liczbą całkiem sporą, biorąc pod uwagę, że w prowadzonym od 20 lat rejestrze figuruje 80 partii. Pracownicy wydziału mówią, że to efekt roku wyborczego, gdy w ludziach budzi się nagle instynkt politycznego działacza. W sumie z dziesięciu tegorocznych wniosków dwa zostały odrzucone, dwa czekają na rozpatrzenie przez sędziów, a sześć partii otrzymało zgodę na działalność. Jako ostatnia, na początku sierpnia, Lepsza Polska, z siedzibą w Warszawie, której głównym celem – jak można przeczytać na jej stronie internetowej – jest zagwarantowanie każdemu zdrowego i godnego życia. Wcześniej skutecznie zarejestrowały się m.in. Sztandar Matki Boskiej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych i Specjalnej Troski oraz Polska Partia Internetowa.

Wniosek Janusza Palikota o zarejestrowanie Ruchu Poparcia, bo tak ma nazywać się jego ugrupowanie, jeszcze do sądu nie dotarł, co zresztą jest rzeczą całkowicie zrozumiałą. Poseł z Lublina wielokrotnie zapowiadał, że swoją samodzielną działalność polityczną chce rozpocząć od założenia stowarzyszenia, dopiero później zamierza utworzyć partię.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną