Reportaż: Zjazd założycielski PJN
Mimo słów o nowej jakości, zjazd założycielski ruchu Polska Jest Najważniejsza niczego nowego nie pokazał. Padło parę ładnych haseł, a całość przypominała wiec w powiatowym domu kultury.
Na zjeździe założycielskim z ust polityków PJN nie padło ani słowo na temat Jarosława Kaczyńskiego, za to jego sobowtór pojawił się na sali.
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Na zjeździe założycielskim z ust polityków PJN nie padło ani słowo na temat Jarosława Kaczyńskiego, za to jego sobowtór pojawił się na sali.

Joanna Kluzik-Rostkowska. Czy wdzięk osobisty uda się jej przekuć w sukces polityczny?
Piotr Molecki/Newspix.pl

Joanna Kluzik-Rostkowska. Czy wdzięk osobisty uda się jej przekuć w sukces polityczny?

Zjazd nie był organizacyjnym popisem działaczy stowarzyszenia, które niebawem ma się przekształcić w partię. Bardziej przypominał przedwyborczy wiec w powiatowym domu kultury, niż kongres założycielski nowego bytu politycznego. Daleko było do atmosfery z kongresu ruchu Janusza Palikota, który - jako polityk zaprawiony w marketingu - dwa miesiące temu swym show porwał Salę Kongresową. W niedzielę wieczorem wyglądało jednak na to, że ten skromny sukces zaspokoił ambicje polityków PJN.

Niewielka, duszna sala kina „Kultura” w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w niedzielne popołudnie pękała w szwach. Niespełna 300 miejsc na widowni było zajętych już na godzinę przed rozpoczęciem imprezy. Ludzie stali w przejściach. Kto nie wszedł do środka, musiał się zadowolić jedynie telebimem ustawionym przed wejściem do kina. Wewnątrz dominowali młodzi, wielu z nich wyglądało na działaczy partyjnych młodzieżówek.

Przeciskając się z trudem przez tłum, pierwsze rzędy zajęli najważniejsi posłowie PJN - Elżbieta Jakubiak, Michał Kamiński, Paweł Kowal, Marek Migalski, Paweł Poncyliusz i Jan Ołdakowski. Nie było widać innego z liderów - Adama Bielana. Największy entuzjazm wzbudziło pojawienie się Joanny Kluzik–Rostkowskiej, którą natychmiast obstąpili fotoreporterzy i kamerzyści stacji telewizyjnych. Na scenie, oprócz polityków, pojawiły się ich dzieci, była m.in. córka Elżbiety Jakubiak oraz córka i synek Pawła Poncyliusza, który przemawiającym politykom wręczał kwiaty.

Impreza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu, potem przez dobrą godzinę przemawiali kolejni posłowie PJN. W tym czasie przed wejściem do kina trwała pikieta Forum Młodych PiS, którzy rozszyfrowywali skrót PJN jako Palikot Jest Najważniejszy, czyniąc w ten sposób aluzję do niedawnych spotkań polityków ruchu z Januszem Palikotem.

Do mikrofonu przy akompaniamencie oklasków podchodzili kolejno: Elżbieta Jakubiak, Paweł Poncyliusz, Michał Kamiński, Andrzej Sośnierz (główne tezy ich wystąpienia publikujemy na drugiej stronie). Konwencję zakończyło wystąpienie programowe Joanny Kluzik – Rostkowskiej, która weszła na scenę przy burzy oklasków i dźwiękach piosenki „Simply The Best” Tiny Turner. Liderka PJN skupiła się na krytyce premiera Donalda Tuska, któremu zarzuciła brak odwagi w „prowadzeniu poważnej polityki”. Wypomniała mu również rozrost biurokracji, pytała też, co robi, by ograniczyć dług publiczny. Podobnie do innych polityków PJN, ani słowa nie powiedziała na temat Jarosława Kaczyńskiego i PiS. Nie powiedziała też nic na temat motywów rozstania z tą partią.

Przedstawiciele PJN już kilka dni temu zapowiadali, że w niedzielę zaprezentują jedynie tezy programowe, bo nad programem trwają jeszcze prace. I tak niestety się stało. W ich wystąpieniach było sporo ogólników i pobożnych życzeń. Wyjątkiem był Paweł Poncyliusz, który mówił najdłużej i w pewnym momencie ugrzązł w szczegółach („Mój tatuś zawsze długo mówi” – stwierdziła córka Pawła Poncyliusza). Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że całość była tylko jeszcze jedną konferencją prasową, zwołaną przez posłów, którzy zdecydowali się pójść za Kluzik-Rostkowską i Jakubiak. Na konkrety - nadal - musimy czekać. Pytanie tylko, czy wyborcom wystarczy cierpliwości. Na razie PJN w sondażach oscyluje wokół przekroczenia progu wyborczego (co i tak jest lepszym wynikiem niż ugrupowanie Janusza Palikota).

Na kolejnej stronie publikujemy zbiór złotych myśli, haseł i bon-motów, które padły na zjeździe założycielskim PiS z ust Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Pawła Poncyliusza, Michała Kamińskiego i Elżbiety Jakubiak.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną