Kraj

Wywiad z premierem w świątecznej Polityce

TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

Premier Donald Tusk dla POLITYKI Premier Donald Tusk dla POLITYKI Tomasz Paczos / FOTONOVA / Reporter
Rosjanie nie są skłonni opisać swego zakresu odpowiedzialności, a jakaś część odpowiedzialności spoczywa także po ich stronie - mówi w specjalnym wywiadzie dla POLITYKI premier Donald Tusk.

W specjalnym świątecznym numerze Tygodnika POLITYKA ukaże się obszerny wywiad z premierem Donaldem Tuskiem. Janina Paradowska zapytała szefa rządu m.in. o reakcję Polski na wstępną wersję rosyjskiego raportu dotyczącego smoleńskiej katastrofy:

- Donald Tusk: Znam już kluczowe elementy rosyjskiego raportu i naszą odpowiedź. Mogę więc powiedzieć, że jeśli strona rosyjska zatrzyma się na tym poziomie ocen, jakie sformułowała, ten raport będzie dla nas nie do przyjęcia. Zgadzając się z wieloma konkluzjami czy efektami badań, widzimy jednocześnie próbę jednostronnego interpretowania faktów. Rosjanie nie są skłonni opisać tego zakresu odpowiedzialności, jaka jest po ich stronie, a my nie mamy wątpliwości – mimo że nie wszystkie dokumenty zostały nam udostępnione i wykaz tego, czego nie dostaliśmy, jest zresztą elementem naszego stanowiska – że jakaś część odpowiedzialności spoczywa także po ich stronie. Zresztą te braki w dokumentacji traktujemy jako dowód słuszności naszych konkluzji. My nie mamy powodu, aby ukrywać polską część odpowiedzialności za katastrofę i nie ulega wątpliwości, że ilość tych prawdziwych przyczyn jest większa po polskiej stronie, ale rozpoznajemy także przyczyny po stronie rosyjskiej.

Premier mówi również co będzie się działo, jeżeli strona rosyjska nie rozpatrzy zastrzeżeń do raportu zgłoszonych przez nasz rząd:
- Jeśli strona rosyjska nie przyjmie naszych uwag, będziemy formułowali własną ocenę zdarzeń, a nasza prokuratura i tak będzie działała zgodnie z materiałem, jaki my zgromadziliśmy i jak my go interpretujemy.


***
Obszerna rozmowa Janiny Paradowskiej ukaże się w świątecznym numerze Tygodnika POLITYKA. Donald Tusk mówi w niej m.in. o dojrzewaniu i życiu wewnętrznym, o cenie władzy, zmaganiu się z zarzutami krwi na rękach, unijnej prezydencji i nadchodzącym trudnym, roku wyborczym. Świąteczna POLITYKA w kioskach od poniedziałku 20 grudnia.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Jak nie utonąć. 6 zasad zachowania w wodzie, które mogą nas uratować

Latem ciągnie nas do wody, a liczba utonięć rośnie. Co zrobić, żeby nie zatonąć? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w wodzie. Nie tylko na lato.

Michał Rolecki
24.06.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną