Trzy spotkania, które zmieniły III RP

Trzy kamyki
Buzek i Kuczyński, Geremek i Tusk, Rywin i Michnik. To oni – w naszej subiektywnej historii mijającej dekady – w dużej mierze zdecydowali o tym, co dzisiaj dzieje się w kraju. Co i kto określi trzecią dekadę III RP?
Kamyk 1, czyli przypadkowi ojcowie PiS
Stefan Maszewski/REPORTER, Kuba Kamiński/FOTORZEPA

Kamyk 1, czyli przypadkowi ojcowie PiS

Pierwszy kamyk: Kuczyński wymyśla Kaczyńskiego

W czerwcu 2000 r. doszło do rozpadu koalicji AWS i Unii Wolności, która wycofała z rządu swoich ministrów, w tym minister sprawiedliwości Hannę Suchocką. Niemniej unici po cichu wspomagali premiera Jerzego Buzka w szukaniu nowych szefów resortów. Waldemar Kuczyński, dawny doradca Tadeusza Mazowieckiego, należał do tych, którzy zdecydowanie opowiadali się za nominacją Lecha Kaczyńskiego na ministra sprawiedliwości – jego rola w tym lobbingu była wręcz najistotniejsza. I tak się stało. Kuczyńskiemu zdawało się, że jest to kandydat dobry na trudne czasy, twardy i sprawiedliwy, sprawdzony jako prezes NIK, a mniej swarliwy i bardziej koncyliacyjny niż jego brat.

Po latach Waldemar Kuczyński, od dawna chyba najbardziej dokuczliwy i bezkompromisowy krytyk rządów braci Kaczyńskich, z pewnym zakłopotaniem drapie się w głowę. Któż wiedział, kto by przypuszczał? Któż wiedział, że ta decyzja otworzy drogę powrotu do polityki Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Lech Kaczyński, szybko wypromowany na wielkiego szeryfa i pogromcę przestępców (zwłaszcza że rząd Buzka był oskarżany o tolerowanie nepotyzmu i korupcji) za rok stanie na czele nowo utworzonego Prawa i Sprawiedliwości, za pięć lat zostanie prezydentem i złoży meldunek z wykonania zadania swojemu bratu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną