Koniec dziecięcego wieku
Polska będzie bez Kaczyńskiego i bez Tuska. Gdyby ci politycy mieli ze swoją dzisiejszą retoryką pozostać na naszej scenie aż do 2020 roku, byliby po prostu śmieszni. To byłoby niepoważne.
W 2020 roku nie będziemy juz uczestniczyć w takich przedsięwzięciach jak misja w Afganistanie.
Aargambit/Wikipedia

W 2020 roku nie będziemy juz uczestniczyć w takich przedsięwzięciach jak misja w Afganistanie.

W 2020 roku Polska będzie krajem bardziej dojrzałym, zbliżonym do nowoczesnych państw zachodnich. I wyjdzie wreszcie z wieku dziecięcego. Sądzę, że za 10 lat nabierzemy dystansu do wielu spraw. Na przykład, wszystko, co wiąże się dzisiaj z  tzw. ruchem smoleńskim i z polityką Kaczyńskiego, zostanie przez ludzi za 10 lat ocenione jako pewna konwencja, a nie prawda sama w sobie. I jeszcze bedzie dla większości widoczne, że konwencja ta, to wynik istnienia kompleksów, a nie czegoś obiektywnego. Doniesienia o tym, że ciało prezydenta zostało wykradzione, a pasażerów samolotu po katastrofie dobijano, będą od razu postrzegane jako niedorzeczne. Mówiąc po heglowsku: to, co się wydarzyło w 2010 roku, przygotowało naszą świadomość, aby w przyszłości wyjść z okopów smoleńskich.

W 2020 roku kościół w Polsce nie będzie mógł sobie pozwolić na taką obecność w życiu publicznym jak dzisiaj, ponieważ granica między nim, a państwem, będzie bardziej wyraźna i świadoma. To będzie Polska mocniej zintegrowana z Europą. Proces tej integracji już trwa, ale będzie się szybko pogłębiał. To sprawi na przykład, że upowszechnią się związki i małżeństwa między Polakami a obcokrajowcami. Przedstawicieli innych krajów i nacji będzie w Polsce znacznie więcej niż dzisiaj. W związku z tym i nasze społeczeństwo naturalnie skieruje się ku nowoczesności.

Oczywiście to wszystko nie jest przesądzone. Jeszcze może się wydarzyć coś, co te zmiany spowolni. Jakaś kolejna katastrofa, która nas uwsteczni i wzmocni polski konserwatyzm. Jednak będziemy zmierzali w tym właśnie kierunku. Nie będziemy już uczestniczyć w takich przedsięwzięciach jak misja w Afganistanie, która ma nam samym udowodnić, ze jesteśmy liczącą się potęgą militarną. To nam nie będzie potrzebne, ponieważ będziemy czuli się bardziej bezpiecznie. Tak jak Czesi, którzy mogą kalkulować dzisiaj, że żadna misja w Afganistanie – dająca fałszywe poczucie przynależności do jakiegoś elitarnego klubu – i wydawanie na nią miliardów, po prostu im się nie opłaca. Oczywiście, jeszcze gdzieniegdzie utrzyma się świadomość, że należymy do grupy narodów czy państw, które decydują o losach świata. Jednak nie będzie to już świadomość tak dokuczliwa, jak dzisiaj.

Wreszcie - Polska będzie bez Kaczyńskiego i bez Tuska. Gdyby ci politycy mieli ze swoją dzisiejszą retoryką pozostać na naszej scenie aż do 2020 roku, byli by po prostu śmieszni. To byłoby niepoważne.

Janusz Palikot jest politykiem i filozofem

 

- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną