Nowe pokolenie u bram
Rządzące dzisiaj polityką i biznesem pokolenie solidarnościowej rewolucji zacznie przygotowywać się do emerytury.
Najważniejsze zmiany dokonują się w głowach.
Leszek Zych/Polityka

Najważniejsze zmiany dokonują się w głowach.

Za dziesięć lat każdy w Polsce będzie o 10 lat starszy. Niby drobna zmiana. A jednak - jeśli spojrzeć na nią z perspektywy kolejnych pokoleń, które w tym okresie przesuną się w demograficznej kolejce – ogromna. Za dziesięć lat nie będzie już prawie ludzi, którzy pamiętaliby drugą wojnę światową. Ci, którzy w 1945 roku mieli co najmniej 15 lat – w 2020 mieliby 90. Czy byli więźniowie KL Auschwitz będą mogli cokolwiek komukolwiek opowiedzieć?  Zaś rządzące dzisiaj polityką i biznesem pokolenie solidarnościowej rewolucji i klęski lat osiemdziesiątych zacznie przygotowywać się do emerytury.

To może sprowokować zmianę w sferze, która zmianom poddaje się najsłabiej. W sferze mentalności i nastawienia do świata. Na scenę wyłonią się trzydziesto-czterdziestolatkowie. Ludzie, których całe dorosłe życie upłynęło w Polsce demokratycznej, bezpiecznej i bardzo kapitalistycznej, cieszącej się względnym dobrobytem i ostrymi społecznymi nierównościami.

Jak będą patrzeć na swoją tożsamość? Czy ich dzieci, rodzące się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nie będą im zadawać coraz trudniejszych pytań? Idąc dalej – czy nie wyczerpie się nie tylko pewien rodzaj polityki, ale też „mainstreamowy” model współczesnej polskiej kultury, ukształtowany po 1989 roku? Nieostry, obłudnie tolerujący sprzeczności, jak choćby tą, że w kraju, deklarującym niezmierne przywiązanie do wartości rodzinnych, bardzo niewielu ludzi naprawdę chce dzieci mieć? 

Za dziesięć lat dorośnie pokolenie urodzone po przełomie, który pozwolił na ukształtowanie się, po raz pierwszy w historii, polskiego mieszczaństwa jako naprawdę dominującej grupy społecznej. Czy mieszczaństwo to dojrzeje do tego, żeby ukształtować swoją własną autonomiczną kulturę, styl życia i aspiracje?

Najważniejsze zmiany dokonują się w głowach.

Dr Andrzej Leder jest  filozofem kultury i psychoterapeutą  

 

- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

 

 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną