Kraj

50 procent kobiet

50 procent kobiet

Ciągłym problemem w Polsce jest roszczeniowy Kościół. Ciągłym problemem w Polsce jest roszczeniowy Kościół. Tadeusz Późniak / Polityka
Zapłodnienie in vitro jest powszechne, nowoczesne i refundowane przez państwo. Właśnie urodziło się milionowe dziecko z probówki. To wnuk posła Gowina.

W 2020 roku Polska jest krajem stabilnym ekonomicznie. Po przejściu kryzysu w latach 2013-16, sytuacja wróciła do normy. Najboleśniej przeszło przez kryzys pokolenie‘80, które nie znało dotkliwości socjalistycznej „gospodarki braków”. Pokolenie wykształcone, ambitne i roszczeniowe, które w 2020 r. zasila niemieckie i angielskie rynki pracy. Ale też z nich właśnie wywodzi się grono ludzi, którzy nadają kształt polityce.

W parlamencie – podobnie jak na rynku pracy – połowa aktywnych uczestników to kobiety. W Sejmie władza należy do Nowej Lewicy (50 proc. kobiet), która tworzy koalicję z socliberałami Janusza Palikota (50 proc. kobiet). Obecna jest też PO (50 proc. kobiet), SLD (takoż) oraz Ziobrzyści zjednoczeni z członkami rozwiązanego kilka lat wcześniej IPNu (3 kobiety). Do Sejmu dostała się też maleńka partia emerytów pod przywództwem agenta Tomka, obecnie potentata finansowego, ale od 10 lat na państwowej emeryturze.

Parlament odgrywa ważną rolę medialną. Tendencja umedialnienia polityki widoczna od 2010 roku bardzo się wzmocniła. W Sejmie zainstalowane są na stałe dwa studia telewizyjne, by politycy nie musieli jeździć po mieście, co było wielką uciążliwością poprzednich kadencji.

W 2020 r. rządem, kieruje Henryka Bochniarz. Ministrem polityki społecznej jest Kinga Dunin. Finansów – Maria Wiśniewska. Infrastruktury – Hanna Gronkiewicz-Waltz (dzięki czemu po Polsce można wreszcie jeździć). Ministrem spraw wewnętrznych – Barbara Labuda. Zagranicznych – Teresa Kamińska. Osobiście nie mogłam odmówić przyjęcia teki ministra edukacji. Dzięki wysiłkom minister Beaty Stasińskiej znacznie wzrasta budżet kultury. Pani Prezydent Danuta Hubner zapewnia Polsce należytą rangę jako strategicznie ważnej części, coraz bardziej zjednoczonej Unii Europejskiej.

Ciągłym problemem w Polsce jest roszczeniowy Kościół, zwłaszcza, że w związku z postępującą laicyzacją kraju (do której przede wszystkim przyczyniła się szkolna katecheza) oraz kompletnym zastojem w „powołaniach”.

Konserwatyzm Polaków ma się jednak dobrze, przejawia się on obecnie w postawach ksenofobii związanej z napływem emigrantów.bPolskie rynki pracy są chłonne, a Polacy wychowani na narodowych mitach i stereotypach, są ciągle nieprzygotowani do przyjęcia „obcych”. To spore źródło konfliktów.

Zapłodnienie in vitro – powszechne, nowoczesne i refundowane przez państwo.  Właśnie urodziło się milionowe dziecko z probówki. To wnuk posła Gowina.

Profesor Magdalena Środa jest filozofem

 

- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Związek Marii Kazimiery z Janem

Maria Kazimiera d’Arquien, partnerka Sobieskiego w sypialni i dyplomacji.

Jerzy Besala
16.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną