Rewolucja zamiast ewolucji
Zmieńmy tzw. polską mentalność – a wszystko inne stanie się banalnie proste.
Edukację traktujemy głównie przez pryzmat niezbędnego wpisu w CV, zamiast praktycznej wiedzy.
Archiwum prywatne

Edukację traktujemy głównie przez pryzmat niezbędnego wpisu w CV, zamiast praktycznej wiedzy.

Mam nadzieję, że tempo zmian w Polsce będzie co najmniej dwa razy szybsze, niż w ostatniej dekadzie. Marzy mi się pozytywna rewolucja, zamiast dotychczasowej ewolucji - stabilnego, aczkolwiek niezbyt oszałamiającego w swym tempie marszu ku lepszemu. Mam tu na myśli pospolite ruszenie wszystkich obywateli, który dojrzeli do świadomości, że w obecnych realiach nie dożyją momentu pełnej satysfakcji ze stanu naszego Państwa. 

Głęboko wierzę, że w końcu nastąpi moment, kiedy zrozumiemy, iż przedsiębiorca to tak samo poważany zawód jak lekarz czy prawnik. Że współpraca w ramach jednej idei daje lepsze efekty, od grodzenia się płotami we wszystkich możliwych obszarach. Oraz że edukacja, służba zdrowia czy infrastruktura drogowa funkcjonuje dzięki moim, a nie „ich” pieniądzom. Zerwanie ze stereotypowym myśleniem dotyczącym przedsiębiorców uważam bowiem za główny problem utrudniający nasz postęp.

Żaden rodzic nie pragnie, aby jego syn został przedsiębiorcą, bo to przecież tylko o krok od badylarza. Nikt nie angażuje się w prace społeczne i organizacje pozarządowe, bo ma z góry zakodowane przeświadczenie, że skończy się tak jak zwykle, czyli na słowach. Edukację traktujemy głównie przez pryzmat niezbędnego wpisu w CV, zamiast praktycznej wiedzy. A służba zdrowia i infrastruktura drogowa to nasz odwieczny temat do narzekań – wiedzę o tym jak być powinno, kształtując oczywiście na amerykańskich filmach, bez odnoszenia do polskich realiów. 

To oczywiście tylko przykładowe problemy z którymi przyjdzie się zmierzyć Polsce w najbliższej dekadzie. Pokazują one jednak jedną, fundamentalną zmianę, która musi się dokonać, aby wszystkim nam żyło się lepiej. To tzw. polska mentalność – zmieńmy to, a wszystko inne stanie się banalnie proste.


Rafał Agnieszczak jest założycielem portalu FOTKA.PL

 

- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną