Co zaordynować ordynariatowi polowemu

Siły wsparcia
W armii polskiej zmieniło się wszystko, z wyjątkiem ordynariatu polowego, który obchodzi właśnie 20-lecie.
W ciągu kilkunastu lat nastąpiły w wojsku zmiany, do których ordynariat polowy się nie przystosował.
Łukasz Ostalski/Reporter

W ciągu kilkunastu lat nastąpiły w wojsku zmiany, do których ordynariat polowy się nie przystosował.

Kiedyś było tak: żołnierzy służby zasadniczej zwoziło się do jednostki wojskowej z całej Polski i zamykało w koszarach. Oderwani od domów, rodzin i swoich parafii, jeśli byli wierzący, szukali wsparcia w wojskowym kapelanie. W niedziele pododdziałami wyruszali na mszę, przed Wielkanocą maszerowali wspólnie do spowiedzi. Przez lata kapelani w pracy duszpasterskiej skupiali się właśnie na tych przyjezdnych, zamkniętych w koszarach żołnierzach służby zasadniczej.

Teraz koszary wojskowe świecą pustkami. Armia jest zawodowa, żołnierze jak robotnicy w fabryce zaczynają pracę rano, a zakład pracy opuszczają o 15.30, soboty i niedziele zwykle mają wolne. – Gdzie tu znaleźć zatrudnienie dla kapelanów? – zastanawia się emerytowany generał Piotr Makarewicz. – Żołnierze nie szukają wsparcia duchowego w czasie pracy, bo są zajęci, a potem spieszą się do domu.

Mogliby korzystać z kościoła garnizonowego po pracy. – Trudno mi sobie wyobrazić, by żołnierz przeniósł się ze swojej parafii, w której jest od urodzenia, do wojskowej, tylko dlatego, że znalazł pracę w jednostce. Dziennikarz, przechodząc z redakcji do redakcji, też nie przepisuje się do innej parafii.

Służba w wojsku wygląda zupełnie inaczej niż na początku lat 90., więc zdaniem gen. Makarewicza ordynariat polowy również powinien się zmienić: – Już nie wystarczy sprowadzić swojej aktywności do kościoła garnizonowego i oczekiwania tam na wiernych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną