Nowa ofensywa PO. W Internecie

Wirtualna Platforma
Po zapomnianej już nieco ofensywie legislacyjnej, PO rozpoczyna kolejną - internetową. Są więc odkłamywacze do walki z opozycją, serwis do rozwiązywania problemów wyborców, a nawet społecznościówka o inwestycjach… infrastrukturalnych.
Premier Donald Tusk podczas spotkania z internautami. Kancelaria Premiera, luty 2010 r.
Radek Pietruszka/PAP

Premier Donald Tusk podczas spotkania z internautami. Kancelaria Premiera, luty 2010 r.

- Zmieniamy nasze podejście do Internetu. Kiedyś były tylko zwykłe przekazy w jedną stronę, teraz staramy się rozmawiać z wyborcami, reagować na ich potrzeby za pośrednictwem sieci – mówi Agnieszka Pomaska, posłanka PO.    

Najbardziej ofensywny charakter ma portal „Odkłamywacze”  (odklamywacze.pl – czy komuś jeszcze ta nazwa kojarzy się ze sławnymi „demotywatorami”?). Jego twórcy próbują prostować  informacje, których źródłem jest opozycja - głównie PiS - a które zdaniem polityków PO niewiele mają wspólnego z prawdą oraz ich własnym przekonaniem, że Platforma jest partią reformatorską. Na przykład: PiS twierdzi, że stan polskiej armii dramatycznie się pogarsza. PO organizuje więc w Sejmie konferencję prasową, której zapis szybko trafia do „odkłamywacza”. Oczywiście z odwrotnym przesłaniem – że w ostatnich latach nasze siły zbrojne przeszły metamorfozę na niespotykaną skalę.

- To był spontaniczny pomysł. W klubie zastanawialiśmy się, jak walczyć z nieprawdziwymi zarzutami, które padały ze strony opozycji. Zupełnie po ludzku nas to irytowało – tłumaczy Pomaska.

Uruchomiony 3 marca tego roku serwis jest prostą konstrukcją. Podzielony na sześć sekcji, z których każda odnosi się do jednego działu – gospodarki, obrony narodowej, polityki prorodzinnej, polityki zagranicznej, szkolnictwa wyższego i zdrowia. W każdej publikowane są filmy, w których parlamentarzyści PO „odkłamują” twierdzenia wrzucane na medialne fale przez opozycję. Wędrując po poszczególnych sekcjach portalu widać niestety, że gdzieniegdzie brakuje aktualnych treści. I tak niezwykle pojemny dział „gospodarka narodowa” zawiera tylko jeden, dość krótki wpis, opublikowany na początku marca. To podane za PAP streszczenie konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli władz klubu PO – Małgorzaty Kidawy–Błońskiej oraz Adama Szejnfelda, podczas której ogłosili… start „odkłamywacza”.

- Chcemy pokazywać, jaką nieprawdę głosi opozycja. Nie ma prawie dnia, abyśmy nie słyszeli, że w sprawie przedsiębiorczości nie zrobiono nic. To, co się mówi o rządzie Donalda Tuska, o Platformie Obywatelskiej, że w sprawach gospodarki i przedsiębiorczości nic nie robimy i nic nie zrobiliśmy przez ostatnie trzy lata, to jest kłamstwo – perorował Szejnfeld chwaląc się m.in. udogodnieniami dla przedsiębiorców, które wprowadził rząd PO–PSL.

W innych zakładkach znajdziemy bardziej aktualne wpisy, choć wszystkie raczej mało konkretne, oparte w sporej części na hasłach i sloganach. W dziale „polityka zagraniczna” można przeczytać, że „sukcesy Polski w zakresie polityki zagranicznej to m.in.: reaktywacja działalności Trójkąta Weimarskiego, udział Polski w dialogu UE-Rosja, dialogu Polska–Rosja-Niemcy, wpisanie do Traktatu z Lizbony kwestii bezpieczeństwa energetycznego, aktywność Grupy Wyszehradzkiej oraz polepszenie relacji z Niemcami”.

Pytajcie nas, pytajcie

Podobną funkcję, to znaczy informującą o inicjatywach Platformy, ma inny serwis – uruchomiony w marcu „Zapytaj o OFE” (zapytajoofe.pl). Formuła zdecydowanie ciekawsza od propagandowego „odkłamywacza”, całkiem nieźle też wygląda. Dominującym elementem jest sielskie zdjęcie pary starszych ludzi, siedzących na ławeczce w pobliżu malowniczego jeziorem (przesłanie jest jasne: polscy emeryci, nawet po zmianach w OFE, będą odpoczywać w takich warunkach).

Za pośrednictwem zapytajoofe.pl internauci mogą zadawać pytania nie tylko na temat uchwalonych ostatnio zmian w systemie emerytalnym, ale także problemów budżetowych (według podanej na stronie informacji z końca marca, tych pytań uzbierało się już ponad tysiąc). Odpowiedzi – w formie trwających niewiele ponad minutę nagrań wideo - udzielają parlamentarzyści Platformy. Wśród nich m.in. były szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła, Joanna Mucha oraz Adam Szejnfeld. Ale także szef doradców premiera Michał Boni oraz dyrektor Instytutu Obywatelskiego, czyli platformianego think tanku - Jarosław Makowski.

Pytanie tylko, czy twórcy strony pamiętali o dostosowaniu języka do poziomu percepcji odbiorców. Sporym wyzwaniem jest już przeczytanie pierwszego zdania w zakładce „o reformie OFE”, napisanego ekonomiczną nowomową: „Podstawowym celem proponowanych zmian jest ograniczenie tempa przyrostu państwowego długu publicznego przez zmniejszenie kosztów wprowadzenia II filara kapitałowego przy jednoczesnym zachowaniu neutralności tego rozwiązania dla wysokości emerytur z obowiązkowej części systemu emerytalnego oraz stymulowanie wzrostu poziomu oszczędności emerytalnych, a tym samym i całkowitych stóp zastąpienia”.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną