Trzy polskie problemy numer 1
Wygrać było względnie łatwo. Rządzić będzie bardzo trudno.
Polska potrzebuje nowego wielkiego projektu infrastrukturalnego, kiedy program autostradowy się skończy.
Kacper Kowalski/Forum

Polska potrzebuje nowego wielkiego projektu infrastrukturalnego, kiedy program autostradowy się skończy.

Jeśli dzieci nie chodzą do przedszkola, to nie zdobywają umiejętności społecznych, zwiększających wydajność nauki i pracy, oraz mają niższą zdolność do adaptacji, która przy pierwszej pracy jest szczególnie ważna.
Andrzej Sidor/Forum

Jeśli dzieci nie chodzą do przedszkola, to nie zdobywają umiejętności społecznych, zwiększających wydajność nauki i pracy, oraz mają niższą zdolność do adaptacji, która przy pierwszej pracy jest szczególnie ważna.

Czeka nas poważna rozmowa o ubezpieczeniach społecznych. Każdy rząd przy nich majstruje, ale żaden nie wyjaśnił, czemu właściwie to służy.
Wojciech Artyniew/Forum

Czeka nas poważna rozmowa o ubezpieczeniach społecznych. Każdy rząd przy nich majstruje, ale żaden nie wyjaśnił, czemu właściwie to służy.

Nie chcę gderać. Ale droga, którą przez 20 lat szliśmy, skończyła się bezpowrotnie. Te wybory kończą etap modernizacji opartej na prostych rezerwach, taniej sile roboczej oraz eksploatowaniu wcześniej gromadzonych przez lata kapitałów społecznych (od demografii i wiedzy po cierpliwość i zaufanie), infrastrukturalnych (od dróg i kolei po budynki szpitalne i środowisko), finansowych (np. zdolności kredytowej państwa).

Cztery lata temu koniec pierwszego etapu zapowiedział minister Michał Boni. Opisał to hasłem „więcej Finlandii w Irlandii”. Znalazło to odbicie w raportach jego zespołu. Ale na politykę przełożenie miało nieduże. Udało się wprowadzić do politycznego języka kilka pojęć ponowoczesności – kapitał intelektualny, spójność, innowacyjność, cyfryzacja – ale niewiele z tego wynikło. Politykom, ekspertom, publicystom i urzędnikom słabo szła zmiana starych butów na nowe.

Podstawowe napięcie, przed którym po wyborach stanie nowa władza, polega więc na tym, że niemal wszystko się na świecie w ostatnich latach zmieniło (albo w niemal każdej istotnej dziedzinie ujawniła się zasadnicza zmiana), poza poglądami i oczekiwaniami znaczącej części polskich elit. W rezultacie mamy dziś w Polsce dwie potężne, ustrojone w „uwiędłych laurów liść”, dysfunkcjonalne elity polityczne. Elitę „niepodległościową” (PiS i dalej na prawo), której polityczna, społeczna i ekonomiczna świadomość utkwiła w dwudziestoleciu międzywojennym albo w PRL. Oraz elitę „transformacyjną”, której poglądy i postawy utkwiły w dwudziestoleciu pookrągłostołowym (czyli przedkryzysowym). Różnica polega na tym, że jedni wciąż rozgrywają wojnę 1920 r. oraz zamach majowy, a drudzy reformę 1990 r. oraz akcesję do Unii i NATO.

Sensowna polityka musi się teraz uporać z tymi dwoma betonowymi głazami, które blokując niezbędne reformy hamują dostosowanie Polski do nowej sytuacji i uniemożliwiają zapobieganie kryzysom ochrony zdrowia, ubezpieczeń społecznych, rynku pracy.

Przez cztery poprzednie lata Donald Tusk koncentrował się na walce z elitą „niepodległościową”, która wydawała się głównym konkurentem w wyścigu po rząd dusz i władzę. Dopóki była to jedyna istotna linia politycznego starcia, pozycja PO i Tuska była niezagrożona. Tradycjonalistyczni „niepodległościowcy” są w Polsce mniejszością i sami nie mają szans zdobyć władzy. Prawdziwe kłopoty zaczęły się, gdy zmiana w OFE wywołała tzw. rokosz ekonomistów, wsparty przez część „transformacyjnej” elity, zgromadzonej pod rzuconym przez Balcerowicza hasłem „zostawcie mój kapitalizm”. Sojusz „niepodległościowców” z „transformatorami” rozbił hegemonię Platformy i spowodował odłożenie reform na czas po wyborach.

Teraz czas reform nadchodzi, a sytuacja zbytnio się nie zmieniła. Na stole leżą odwieczne pomysły „transformatorów”, polegające głównie na ślepych cięciach, szokowych zmianach oraz anachronicznej wierze w samoregulację i uniwersalną wyższość jakichkolwiek rynkowych lub pararynkowych rozwiązań. Opinia publiczna zna tę mantrę na pamięć i częściowo w nią wierzy. Pierwszy rząd Tuska szczęśliwie się z niej wyzwolił. Ale przez cztery lata nie zdobył się na poważną rozmowę z opinią publiczną i na wyjaśnienie jej, jak zmieniła się nasza sytuacja i wiedza, zatem jak musi się zmienić polityka.

To milczenie można było zrozumieć, bo sensowną, merytoryczną i twórczą rozmowę z „niepodległościowcami” raczej trudno sobie wyobrazić. Bez względu na temat zawsze uciekną w banialuki – „kondominium”, „mordowanie dzieci”, „picie za państwowe”, „sztuczne mgły”, „białe flagi”, „trzęsące się portki”. Kto z tego obozu miał wolę zrozumienia i naprawiania świata, ten odszedł do PO (Sikorski, Kluzik) albo utonął z PJN.

Z PiS rozmawiać się nie da, co nie znaczy, że można wciąż unikać debaty, chowając się za groźbą, że cokolwiek rząd powie lub zrobi, zostanie przez PiS i jego medialne wypustki obrzucony błotem. Tak oczywiście będzie. Ale trzeba wreszcie przestać temu ulegać i zacząć poważnie rozmawiać. Jakby PiS nie było. Zwłaszcza zaś nie można już pozwolić narzucić sobie pisowskiego stylu – jak to się stało podczas debaty kryzysowej w Sejmie, która zamiast lekcją ekonomii dla obywateli, stała się gorszącą rozrywką dla motłochu.

Polska świadomość i polska polityka byłaby dziś w innym miejscu, gdyby przy podobnych okazjach ministrowie zdobywali się na takie przemówienia, jakie na temat kryzysu Jacek Rostowski wygłosił kilka tygodni później w Parlamencie Europejskim, I bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby Donald Tusk od czasu do czasu zdobył się na wysiłek, by Polakom tak opisać jakiś kawałek świata, jak to na przykład zrobił prezydent Obama w kongresowej mowie o walce z bezrobociem, gdzie jasno deklarowane wartości nie tylko ugruntowane były w koncepcji ekonomicznej, ale też znajdowały odbicie w proponowanych działaniach.

Z „transformatorami” sytuacja jest inna. Jest wśród nich głośna grupa nieprzemakalnych, którzy każdą sensowną zmianę status quo mają za zamach na „mój kapitalizm”. Debaty o OFE, a nawet spory o „czempionów”, pokazały jednak, że sporą część „transformatorów” – podobnie jak większość społeczeństwa – można rzeczowymi argumentami przekonać. Przynajmniej częściowo. Tylko się trzeba postarać. Dzika mniejszość nie może wciąż paraliżować większości, która ma do podjęcia poważne decyzje wymagające publicznej debaty.

Jeśli chcemy uniknąć cywilizacyjnego dryfu, nowy rząd musi przecież zacząć realizować przynajmniej trzy duże programy, które wywołają furię tradycjonalistów i nieprzemakalnej części transformatorów, a do których trzeba będzie przekonać miliony obywateli.

1

Po pierwsze, trzeba zacząć poważnie i systemowo myśleć i rozmawiać o nowym pokoleniu. Od przedszkola po wejście na rynek pracy i pierwsze mieszkanie. Jest to jeden – mówiąc językiem Ziobry – ciąg technologiczny, silnie powiązany siecią współzależności. Ludzie nie mają dzieci, jeśli nie mają pracy i mieszkania. A jeśli mają dzieci i nie mają przedszkola, to nie mogą pracować albo gorzej pracują. Jeśli dzieci nie chodzą do przedszkola, to nie zdobywają umiejętności społecznych, zwiększających wydajność nauki i pracy, oraz mają niższą zdolność do adaptacji, która przy pierwszej pracy jest szczególnie ważna. Itd.

Większość z nas to rozumie. Podobnie jak to, że gdy te więzi się zerwą – jak teraz – to bardziej obrotna część młodego pokolenia poszuka sobie lepszego miejsca do życia, pracy i zakładania rodziny, o co w Europie nietrudno. Inwestujemy więc w wychowanie i kształcenie uzdolnionych ludzi, którzy potem pracują i płacą podatki gdzie indziej.

Cały ten ciąg trzeba przeformatować, zaczynając np. od pytania, dlaczego szkoła jest w Polsce bezpłatna (nawet gdy nie jest już obowiązkowa), a za przedszkole i żłobek się płaci? Albo dlaczego jedne studia są płatne, a inne bezpłatne? I czy przedszkola są po to, by rodzice mogli iść do pracy, czy chodzi o coś więcej?

 

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną