Na koniec kadencji: cenzurki dla ministrów Tuska

Rząd pod osąd
Zbliża się moment dymisji rządu i powołania nowej Rady Ministrów. Ważne jest zatem pytanie, jak sprawdziła się w ciągu tych czterech lat ekipa premiera Tuska, kto się wybijał, kto był jedynie poprawny, a kto zawiódł; jak rokują na przyszłość.
Rząd Donalda Tuska na starcie kadencji. Listopad 2007 r.
Jacek Wajszczak/Reporter

Rząd Donalda Tuska na starcie kadencji. Listopad 2007 r.

Zbliża się moment dymisji rządu i powołania nowej Rady Ministrów. Z obecnego jej składu zapewne kilku szefów resortów pozostanie, może niekoniecznie na tych samych stanowiskach, zwłaszcza gdyby nastąpiła wstępnie zapowiadana reforma kilku ministerstw. Ważne jest zatem pytanie, jak sprawdziła się w ciągu tych czterech lat ekipa premiera Tuska, kto się wybijał, kto był jedynie poprawny, a kto zawiódł; jak rokują na przyszłość. Ocena nie jest prosta z powodu trudności w przyjęciu jednoznacznych kryteriów. Czy oceniać, niejako mechanicznie, poziom wykonania przedwyborczych obietnic, czy dobre chęci i intencje, limitowane jednak przez kryzys oraz brak politycznego wsparcia, czy także styl pracy – to pytania, przed jakimi stanęło gremium oceniające – publicyści POLITYKI. Jednak mimo tych kłopotów z oceną taki bilans zamknięcia pierwszego rządu Tuska przed nastaniem drugiego wydał nam się konieczny, służący jakiejś racjonalizacji polityki, wprowadzający hierarchię osiągnięć i błędów. Jest to jednocześnie bilans otwarcia dla formowanej właśnie ekipy.

W kilku przypadkach ministrowie się zmieniali w trakcie kadencji, zatem ocena ich zmienników jest w pewnej mierze na kredyt. Jedni coś rozpoczynali, inni kończyli (albo i nie), koncepcje się zmieniały, podobnie jak polityczne priorytety rządu. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że nasza ocena ministrów Tuska jest w jakiejś mierze subiektywna, ale staraliśmy się jednak maksymalnie skupiać na konkretach, wyłapywać projekty doprowadzone do końca, premiować konsekwencję, klarowne wizje prowadzenia resortu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną