Żakowski o zadaniach dla nowego rządu

Przyczajona władza
Przez 20 lat Polska była politycznym pieskiem. Emocjonalna, hałaśliwa, rozhasana, chwilami przymilna, często męcząca. Teraz ma być jak kot. Dyskretna, czujna, opanowana, pragmatyczna. Prawie przyczajony tygrys. Jak się uda – ukryty smok.
Tusk wierzy, że odpowiedzią na kryzys musi być wzmocnienie przywództwa.
Miroslaw Pieslak/Forum

Tusk wierzy, że odpowiedzią na kryzys musi być wzmocnienie przywództwa.

Donald Tusk chciał Jana Krzysztofa Bieleckiego m.in. na wicepremiera do spraw gospodarczych. Bielecki odmówił.
Peter Andrews/Reuters/Forum

Donald Tusk chciał Jana Krzysztofa Bieleckiego m.in. na wicepremiera do spraw gospodarczych. Bielecki odmówił.

Kiedyś, opisując pozycję Donalda Tuska w PO, z przekąsem powtarzano frazę: „Mam Schetynę i nie zawaham się go użyć”.
Wojciech Artyniew/Forum

Kiedyś, opisując pozycję Donalda Tuska w PO, z przekąsem powtarzano frazę: „Mam Schetynę i nie zawaham się go użyć”.

Podobno premier Tusk buduje nowy rząd. Podobno rozmawia z ministrami (byłymi i przyszłymi). Podobno pracuje nad exposé. Prezydent chciał wiedzieć, co w tym exposé będzie, zanim wygłosi orędzia w parlamencie. Zapraszał ministrów na lunch. Sondował doradców. Niewiele się dowiedział. Rząd jest szczelny jak nigdy. Ministrowie mają sporo czasu na rozmowy, ale sami bardzo mało wiedzą. Premier wzywa, pyta, prosi o sugestie i informacje. Ale mało mówi.

To, co powiedział, przeważnie spaliło na panewce. Chciał na przykład Jana Krzysztofa Bieleckiego na wicepremiera do spraw gospodarczych i szefa jednego z resortów. Waldemarowi Pawlakowi ten pomysł się, o dziwo, podobał. Gotów był się posunąć. Bielecki odmówił. Woli zajmować się strategią. Premier chciał połączyć w jednym ministerstwie środowisko z energetyką. Też raczej nie wyszło. Ćwiczył z doradcami różne inne warianty restrukturyzacji rządu – na przykład połączenie pracy z edukacją. Raczej nic z tego na razie nie będzie. Trudno przełamać opór rozmaitych materii. Kiedy zaczęły się sypać koncepcje, poukładane pod koniec poprzedniej kadencji, premier szczelnie się zamknął. Układanka jest trudniejsza niż kiedykolwiek.

Najbliżsi współpracownicy premiera zgadzają się w zasadzie tylko co do jednego: to nie jest dobra chwila na gwałtowne ruchy. Reformy – tak! Wielkie reformy – nie!

To, czego w takich warunkach najbardziej Polska potrzebuje, jedna z najbliższych premierowi osób ujmuje bardzo krótko: po pierwsze – silne przywództwo, po drugie – robienie dobrego wrażenia na rynkach, po trzecie – trzymanie wydatków, po czwarte – inwestowanie w rozwój.

Silne przywództwo już się realizuje. Kiedyś, opisując pozycję Donalda Tuska w PO, z przekąsem powtarzano frazę: „mam Schetynę i nie zawaham się go użyć”. Teraz również samego Schetyny dotyczy nowa wersja starego powiedzenia: „mam władzę i nie zawaham się jej użyć”. Tusk się zmienił. Zdaniem jednych, podczas kampanii wyborczej, której ciężar w pewnym momencie musiał wziąć na siebie, wsiadając do autobusu. Zdaniem innych, w ciągu pierwszych kilkunastu godzin po wyborach, kiedy powstało wrażenie, że za plecami premiera Grzegorz Schetyna kręci z prezydentem. Może, gdy zdał sobie sprawę, że prawdziwy kryzys dopiero się zbiera i także do nas wcześniej czy później dotrze? A może pod wpływem kumulacji wszystkich tych czynników?

Tak czy inaczej, nigdy wcześniej koledzy nie porównywali Tuska do szekspirowskiego Ryszarda III, który kolejno mordował najbliższych, widząc w nich rywali, aż sam padł ofiarą buntu niedoszłych ofiar. A teraz to robią. To tworzy napięcia po obu stronach. Koledzy patrzą na premiera, jakby mógł ich w każdej chwili politycznie zabić. On z kolei w rządzie i partii tworzy takie personalne konstrukcje, żeby łatwo nie dało się dokonać na nim zamachu i żeby mieć natychmiastowy posłuch. Niezadowoleni mogą sobie najwyżej pomarudzić.

Jeżeli tak mało tego marudzenia słychać, to przede wszystkim dlatego, że większość kluczowych postaci Platformy rozumie, po co premier umacnia przywództwo.

Ze wszystkich prognoz wynika, że Europę, więc także nas w jakimś stopniu, czeka spowolnienie. Może po trzech latach chudych przyjdą dwa lata tłustsze, ale wiele wskazuje, że problemy wrócą. Czyli – być może – czeka nas konieczność zmniejszenia zaplanowanych wydatków i podnoszenia dochodów. Gdy przywództwo jest silne i szef rządu może liczyć, że w razie potrzeby szybko „przytnie” lub „podniesie”, co trzeba, nie ma powodu ciąć ani podnosić na zapas. To ważne, bo „cięcie” i „podnoszenie” zmniejszyłoby popyt wewnętrzny, napędzający polską gospodarkę, i dodatkowo spowolniłoby wzrost, którego utrzymanie jest największym sukcesem pierwszej oraz celem drugiej kadencji Tuska. Od wybuchu kryzysu polski PKB wzrósł prawie o 10 proc., niemiecki o 1,5 proc., słowacki o 2,5 proc., podczas gdy na Łotwie spadł o 19 proc., w Estonii i Irlandii o 12 proc., a średnio w Unii o prawie 1 proc. Dziś wszystkie organizacje międzynarodowe – od Unii po OECD i MFW – przestrzegają, byśmy cięli ostrożnie, koncentrując się na ochronie wzrostu i rynku pracy. Póki będzie wzrost i praca, dług ani deficyt nie staną się problemem.

W najbliższych latach sytuacja zapewne będzie z grubsza taka, że ile wytniemy tłuszczu, tyle zbudujemy mięśni. Tłuszcz to zbyteczne wydatki. Mięśnie to inwestowanie w przyszłość. Na przykład przez zwiększenie wydatków na naukę, edukację, opiekę przedszkolną. O podnoszeniu podatków, żeby wzmacniać mięśnie, raczej mowy nie ma. Ale gdyby był wybór między ślepym cięciem, duszącym krajowy popyt, a takim podniesieniem podatków, które popytu nie zgasi (czyli głównie zwiększeniem obciążeń dla zamożnych), rząd raczej wybierze podwyżkę. Podatki i składki w Polsce należą do najniższych w Unii.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną