Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Premier ogłasza legislacyjne plany rządu

Jakie ustawy - Tusk ogłasza plany

Minister finansów Jacek Rostowski i premier Donald Tusk. To oni mają najwięcej do powiedzenia w sprawach budżetu państwa. Minister finansów Jacek Rostowski i premier Donald Tusk. To oni mają najwięcej do powiedzenia w sprawach budżetu państwa. Grzegorz Rogiński / Kancelaria Prezesa RM
Wszystkie projekty z expose powinny trafić do Sejmu zimą – ogłosił we wtorek premier Donald Tusk. Rząd przyjął już projekt budżetu na 2012 rok, który zakłada 2,5 - procentowy wzrost gospodarczy i spadek deficytu publicznego do poziomu 3 proc.

Jak podkreślali premier i minister finansów Jacek Rostowski, przyjęty projekt jest rozwiązaniem umiarkowanym, „skrajnie odpowiedzialnym” – jak stwierdził Tusk. - W budżecie nie zapisano żadnych radykalnych rozwiązań – zapewniał premier.

W wersji optymistycznej, PKB miał urosnąć o 3,2 proc., ale rząd brał też pod uwagę, że Polskę mogłaby dotknąć recesja. Dlatego wersja pesymistyczna zakładała spadek PKB o 1 proc. Premier nie wykluczył możliwości znowelizowania budżetu w ciągu roku, gdyby pogorszyła się sytuacja gospodarcza. - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. Chodzi jednak o to, by cena, jaką zapłacić mieliby ludzie - szczególnie znajdujący się w gorszej sytuacji - nie była zbyt wysoka – powiedział Tusk.

Według założeń przedstawionych przez ministra Rostowskiego, wydatki budżetowe w 2012 roku sięgną maksymalnie 328 mld zł, zaś przychody 293 mld zł. Oznacza to, że aby sfinansować deficyt, skarb państwa będzie musiał pożyczyć 35 mld zł. Bezrobocie na koniec roku ma sięgnąć 12,3 proc.

Aby nie doprowadzić do nadmiernego rozrostu deficytu, rząd – jak zresztą zapowiedział premier w expose – zwiększy obciążenia na rzecz państwa. Już od 1 lutego firmy mają zapłacić wyższą o 2 punkty procentowe składkę rentową. W kolejce na zatwierdzenie przez rząd czekają również ustawy podwyższające wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat (stopniowo) oraz zmieniające zasady przyznawania ulg prorodzinnych. Wkrótce ma zostać też podwyższony podatek od wydobywanych surowców naturalnych. Rząd sięgnie też do kieszeni spółek skarbu państwa, które mają przekazać do budżetu ponad 8 mld zł. dywidend.

Rząd zamrozi również płace w budżetówce, podwyższy akcyzę na olej napędowy i wyroby tytoniowe oraz zablokuje możliwość omijania podatku Belki. To ma przynieść kolejne 3 mld zł. Tusk potwierdził, że jedyną grupą zawodową, która może liczyć w przyszłym roku na podwyżkę będzie mundurówka. Żołnierze i funkcjonariusze dostaną po 300 zł.

Według premiera wszystkie projekty z expose powinny zostać przyjęte przez Radę Ministrów jeszcze tej zimy. – Jestem spokojny o naszą determinacje i wolę w prowadzania zmian – zapewnił Tusk, który po raz kolejny wezwał posłów koalicji i opozycji do współpracy przy najważniejszych projektach rządowych.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną