Żegnamy Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego

Andrzej Krzysztof Wróblewski (1935 - 2012)
W piątek zmarł Andrzej Krzysztof Wróblewski - wieloletni dziennikarz i komentator POLITYKI, wybitny publicysta, pisarz i redaktor.
Andrzej Krzysztof Wróblewski (1935 - 2012).
Tomasz Gzell/Forum

Andrzej Krzysztof Wróblewski (1935 - 2012).

Andrzej Krzysztof Wróblewski urodził się 2 lipca 1935 r. w Wilnie. 21 lat później ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1959 - 1981 pracował w POLITYCE. Był niezwykłym człowiekiem i wybitnym dziennikarzem. Zawsze na miejscu najważniejszych wydarzeń, stawiał czoła wszelkim przeciwnościom losu. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w 1982 r. odszedł z redakcji tygodnika.  W radiowej Trójce, w programie "Peryskop", był jednym z komentatorów wydarzeń tygodnia.

Na początku lat 90 prowadził telewizyjny program "Kontrapunkt". Był redaktorem naczelnym "Gazety Bankowej" i "Nowej Europy". Był autorem licznych publikacji o tematyce gospodarczej. W 1996 r. wrócił do Polityki. Zmagał się z chorobą Parkinsona, coraz trudniej było mu pisać. Nie chciał taryfy ulgowej. Przełamywał tabu nazywania i otwartego mówienia o swojej chorobie. W 2002 r. na łamach POLITYKI opublikował wzruszający tekst - "Ołów w butach", który był swoistym pożegnaniem z pracą w redakcji.

Był autorem licznych publikacji książkowych:  m.in.: "Niedziela w sobotę" (1964), "Złote ręce" (1966), "Na głębsze wody" (1975), "Trudno zmienić skórę" (1978), "Polska na co dzień" (1980), "Polska na kółkach" (1989), "Zgoda na wyjazd" (1989). Opublikował także dzienniki, które odnalazły się po kilkudziesięciu latach po tym, jak w czasie jednej z rewizji z domu dzienikarza zabrali je ubecy.

-Był jednym z najwybitniejszych dziennikarzy w historii POLITYKI i chyba najlepszym człowiekiem, który tu pracował - zmarłego Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego wspominał w piątek Jerzy Baczyński.

 

 

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną