Kraj

Biblia i dinozaury

Doda walczy o zmianę wyroku

Adwokat piosenkarki Dody zapowiada apelację od wyroku mokotowskiego sądu, który skazał ja na karę grzywny 5 tys. zł. za obrazę uczuć religijnych.

Poszło o wywiad, w którym Doda kwestionowała wiarygodność Biblii, bo nie ma w niej nic o dinozaurach, a jej autorów nazywa „gościami naprutymi winem i palącymi jakieś zioła”. Głupie? Może. Prymitywne? Z całą pewnością. Ale czy powinno być ścigane z urzędu? Czy polski wymiar sprawiedliwości naprawdę musi przez pół roku pochylać się z uwagą nad każdą brednią, tylko dlatego, że dotyczy kwestii religijnych? Angażować biegłych językoznawców i religioznawców, którzy uczenie, przy użyciu takich pojęć jak „idiolekt” czy „teandryczny” rozbierają wypowiedź Dody na czynniki pierwsze. I jeszcze płacić za ich opinie.

Problemem jest artykuł 196 Kodeksu Karnego, który obrazę uczuć religijnych każe ścigać z urzędu, gdy obrażone poczują się przynajmniej dwie osoby. Notorycznie obrażony jest Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, który dobiera sobie jeszcze jedną obrażoną osobę i rusza całą machinę sprawiedliwości.

Tym razem dołączył do niego senator PiS-u Stanisław Kogut. Prokuratura nadała im status pokrzywdzonych. Przy czym, gdyby deklarację senatora traktować dosłownie, że przyjmuje wszystko to, co jest w Biblii o stworzeniu świata, można uznać, że jego uczucia religijne obraża istnienie dinozaurów. I to nie byłby najgłupszy przypadek wykorzystania art. 196, (próbowano go użyć choćby do ścigania zawodów w rzucie moherowym beretem), który jest niejasny i nadużywany jako straszak, czy wręcz forma cenzury.

Gdyby uczuć religijnych trzeba było bronić z powództwa cywilnego, na własny koszt, istnienie dinozaurów byłoby z całą pewnością mniej dolegliwe.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną