DEBATA: Deregulacja 49 zawodów - za czy przeciw

Będzie deregulacja 49 zawodów
Jarosław Gowin po sobotnim spotkaniu z Donaldem Tuskiem przedstawił listę 49 zawodów, do których zostanie ułatwiony dostęp dzięki deregulacji.
Jarosław Gowin podkreślał, że objęcie deregulacją pierwszych 49 zawodów z niechlubnej listy to dopiero początek wielkich zmian.
Tomasz Adamowicz/Forum

Jarosław Gowin podkreślał, że objęcie deregulacją pierwszych 49 zawodów z niechlubnej listy to dopiero początek wielkich zmian.

Zapraszamy dziś Państwa do debaty - czy usuwanie barier dostępu do większości zawodów w Polsce to dobry pomysł? Czy obecne ograniczenia (egzaminy, koncesje, itp.) powinny zostać utrzymane, czy wręcz przeciwnie, deregulacją powinno się obejmować coraz większą liczbę profesji? Zapraszamy do wypowiedzi na naszym forum!

***

Na dzisiejszej konferencji ogłoszono projekt ustawy w którym znajduje się Zapraszamy dziś Państwa do debaty - czy usuwanie barier dostępu do większości zawodów w Polsce to dobry pomysł? Czy obecne ograniczenia (egzaminy, koncesje, itp.) powinny zostać utrzymane, czy wręcz przeciwnie, deregulacją powinno się obejmować coraz większą liczbę profesji? Zapraszamy do wypowiedzi na naszym forum! *** Na dzisiejszej konferencji ogłoszono projekt ustawy w którym znajduje się 49 zawodów przeznaczonych do deregulacji. To dopiero pierwsza transza, gdyż w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace nad projektem ustawy, który miałaby otworzyć szerszy dostęp do kolejnych 180 zawodów. Od tej pory, żeby zostać adwokatem, taksówkarzem lub przewodnikiem wycieczek nie trzeba będzie zdobywać  specjalnych uprawnień. W niektórych zawodach zostanie zniesiona część ograniczeń (wymaganych zgód, koncesji, egzaminów), w innych nawet większość z nich. Zarówno premier jak i minister sprawiedliwości podkreślali, że deregulacja budzi ogromne społeczne kontrowersje i wymaga wielkiej politycznej odwagi. - W Polsce istnieje najwięcej grup uprzywilejowanych – podkreślał Jarosław Gowin wskazując na polską listę 380 zawodów reglamentowanych. Minister nazwał ten ranking „rankingiem hańby”. -Młodzi ludzie po skończeniu studiów są często zmuszani do odbycia nawet dwuletniego bezpłatnego stażu. Często absolwenci muszą za ten staż zapłacić. Przypomina to XIX wieczny wyzysk - wyjaśniał Gowin. Jarosław Gowin podkreślał, że objęcie deregulacją pierwszych 49 zawodów z niechlubnej listy to dopiero początek wielkich zmian. -Lista 49 zawodów powstała po konsultacji z konkretnymi resortami.  Apeluję, by w toku negocjacji listę poszerzać i otwierać kolejne zawody. To dopiero pierwsza cegła w murze barier i przywilejów, które sobie zapewniły pewne korporacje. Ten mur trzeba przewrócić – tłumaczył minister. Wskazał też na swoich młodych doradców, którzy pomagali mu przy realizacji projektu. Wsparcie premiera -Chodzi o przełamanie dominacji korporacji w  wielu branżach, ułatwienie dostępu do zawodów. Jarosław Gowin  może liczyć na moje pełne wsparcie – podkreślał Tusk. Premier tłumaczył, że zmiany w prawie mają przyczynić się do poszerzenia rynku usług i zwiększenia konkurencyjności na rynku. Brak wymogu zdobywania specjalnyc

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną