Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PESEL to nie wszystko. Senior - gorszy obywatel?

W komentarzu „Prezent urodzinowy” (POLITYKA 22) Piotr Adamczewski pisał, że składane mu oferty udzielenia kredytu czy wymiany modelu telefonu na nowszy kończą się w momencie, kiedy podaje swój numer PESEL.

Sprzedawcy usług z dwóch pierwszych cyfr tego numeru orientują się, że mają do czynienia z 70-latkiem i do podpisania umowy nie dochodzi. Stąd naszego autora ucieszyła pogłoska, że PESEL – zmora dojrzałych ludzi – zostanie skasowany. Znowelizowane przepisy (trwa vacatio legis) przewidują jednak jedynie ograniczenie zakresu danych o obywatelu, zbieranych do rejestru PESEL (bo sam numer to tylko wisienka na torcie z danymi o nas), i zniesienie obowiązku meldunkowego.

Można się natomiast zastanowić, czy numer PESEL musi zawierać w swym ciągu cyfr informacje o dacie urodzin i płci? Czy nie powinien to być numer losowo generowany i nadawany, bez dodatkowych identyfikacyjnych cech. Operację przypisywania nowych numerów można by przeprowadzić stopniowo, przy okazji wymiany dowodów osobistych, które tracą ważność po 10 latach od daty wydania.

Ale likwidacja czy zmiana numerów PESEL i tak nie uchroni nas przed koniecznością podawania przy wielu okazjach daty urodzenia, co umożliwia pracodawcom, służbie zdrowia, firmom ubezpieczeniowym, bankom itp. kierowanie się kryterium wieku przy podejmowaniu ważnych dla nas decyzji. W wielu przypadkach mają one wybitnie dyskryminacyjny charakter. Naruszają konstytucyjne prawo do równego traktowania, uniemożliwiają lub ograniczają seniorom dostęp do niektórych dóbr i usług, od zdobyczy medycyny po karty kredytowe.

Tymczasem zmienia się nasza struktura demograficzna, seniorów będzie coraz więcej i szeroka obywatelska koalicja różnych organizacji, mediów, rzecznika praw obywatelskich, minister ds. równego traktowania powinna podjąć kampanię przeciwko dyskryminowaniu obywateli ze względu na wiek.

Polityka 23.2012 (2861) z dnia 06.06.2012; Komentarze; s. 8
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną