Kraj

Akt strzelisty Błaszczykowskiego

Gol, który dał kopa Polakom

Takie uderzenia zwykło się nazywać strzałami rozpaczy. Najczęściej lądują w oknie Pana Boga, jeśli jednak zdarzy się, że trafią do siatki, mają nieziemski wpływ na bieg zdarzeń.

Strzał rozpaczy w takich razach zostaje przemianowany na strzał życia, przegrani wstają z kolan i przejmują inicjatywę. 

Błaszczykowski trafił idealnie, robiąc niemal „dziurę w siacie”, a że Rosjanie są narodem prawdziwie bogobojnym, zlękli się po jego bramce, że oto Bóg osobiście roztoczył opiekę nad naszą jedenastką. Kiedy się spotykają Polacy z Rosjanami, a towarzystwo jest godnie dobrane - czy to przy wódce, czy na boisku - dyskurs zawsze o Boga zahaczy, ba, na Bogu się zatrzyma, w piękny spór teologiczny się przeobrazi.

Remis w takim sporze jest wynikiem pięknym, boskim. Gdyby Karamazowowie mieli okazję temu meczowi się przyglądać podczas biesiady u ojca, gdyby sławetne pytanie o istnienie Boga zawisło tuż przed tym, jak Kuba wziął zamach i kropnął w stronę bramki, Alosza mógłby wskazać ekran telewizora i powiedzieć z tym większą pewnością: „Bóg jest”. Ten gol to dowód na jego istnienie.  

Tytoń nie musiał się żegnać, bo na szczęście nie miał okazji, by wyciągać nas z tarapatów beznadziejnych, za to Kuba postawił sprawę jasno, choć głupio mu było się żegnać w biegu. Jego bramka dodała pięknemu turniejowi jakości zgoła metafizycznej, ten nieludzko precyzyjny i silny strzał wykroczył poza granice rozumu, był dotknięciem absolutu. Pięknych goli na Euro nie brakuje, ale ten był doskonałością na miarę trafień van Bastena i Trezegueta z pamiętnych finałów.

Powołując się na pierwszorzędną literaturę drugorzędną, uznam, że Błaszczykowski skruszył morale wroga z mocą Kmicica wysadzającego w powietrze kolubrynę.  Do tego momentu Rosjanie byli lepsi i kontrolowali grę, a polscy kibole już obmyślali, jaką by tu po meczu urządzić dogrywkę. Trafienie Kuby odmieniło wszystko, zaczęły się dziać rzeczy nieprawdopodobne: nasi nagle zaczęli biegać szybciej i grać mądrzej od rywali, Smuda zaczął sięgać po rezerwowych, a kibole odłożyli dogrywkę przynajmniej do soboty.

Powiadam wam, to nie był strzał, to był akt strzelisty.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną