Bitwa o działki, czyli Polski Związek Działkowców od kulis

Król działek
Po ogrodach poszedł szum: rychły jest koniec Polskiego Związku Działkowców. I tego samego od 44 lat prezesa Eugeniusza Kondrackiego. Na działkach zaczyna się bunt.
Eugeniusz Kondracki od 31 lat decyduje o wszystkim, co dzieje się w polskich ogrodach działkowych.
Michał Dyjuk/Reporter/EAST NEWS

Eugeniusz Kondracki od 31 lat decyduje o wszystkim, co dzieje się w polskich ogrodach działkowych.

Zbuntowanych ogrodów do tej pory było kilkadziesiąt. Kilka tysięcy osób z milionowej rzeszy właścicieli działek. Ale w parę dni po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku, którym zakwestionował przepisy dotyczące szczególnej władzy Polskiego Związku Działkowców, chęć odłączenia się od związku zgłosiło kilkadziesiąt kolejnych. Ludzie dzwonią do Ireneusza Jarząbka, elektronika ze Swarzędza, który wziął na siebie rolę lidera działkowej opozycji. I proszą, by im przesłać statut ich opozycyjnego stowarzyszenia na wzór; może też spróbują się uniezależnić.

Funkcjonujący na obecnych zasadach PZD powołano do życia w 1981 r. Wcześniej  były ogródki pracownicze, zwykle w centrach miast, podlegające Centralnej Radzie Związków Zawodowych. Po przewrocie 1989 r., specjalną ustawą o ogrodach, monopol na zarządzanie działkami przyznano PZD. Kto nie należy do związku, nie może działki mieć. Komu nie podobają się rządy PZD – zgodnie ze statutem ogrodów – może zostać ze związku wykluczony, tracąc działkę. Wówczas związek może przyznać ją komu innemu. Ten, kogo związek wyklucza, dostaje odszkodowanie, ale w wysokości wyznaczanej przez związek. Czasami bywa to na przykład 700 zł, jak w przypadku pana R.P. z Nowej Soli – za dom, krzewy, drzewa.

Własnością PZD pozostaje też cała infrastruktura budowana za pieniądze działkowców: kanalizacja, wodociągi, oświetlenie, budynki wspólne i tak dalej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną