Ranking: wybierz najlepszych i najgorszych ministrów Tuska

Rok po wyborach: podsumowujemy pracę rządu
Co się udało? Co trzeba poprawić? Rok po zwycięskich dla PO wyborach i przed sejmowym wystąpieniem Donalda Tuska podsumowujemy pracę ministrów jego rządu. I pytamy Czytelników - kto jest najlepszy, kto do wymiany?

 

Ministrowie rządu PO - PSL.
TP/Polityka.pl

Ministrowie rządu PO - PSL.

9 października 2011 roku PO jako pierwsza partia w historii III RP po drugi raz z rzędu wygrała wybory parlamentarne. Powstał rząd, do którego weszło również Polskie Stronnictwo Ludowe. W rocznicę tamtego wydarzenia postanowiliśmy ocenić pracę ministrów.

Proponujemy Państwu rodzaj zabawy - ułożenie rankingu. O sukcesach i porażkach szefów resortów napisali publicyści POLITYKI. Teraz Państwo, Czytelnicy strony POLITYKA.PL, możecie ich ocenić, wybierając najlepszych i najgorszych. Głosować można poprzez link, który zamieściliśmy na końcu tego artykułu.

 

Na głosy czekamy do północy. Podsumowanie naszego rankingu na stronie we wtorek 16 października.

Zapraszamy do lektury, a potem do głosowania! 

Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia

 

Bartosz Arłukowicz.
Tomasz Adamowicz/Forum

Bartosz Arłukowicz.

 

Totalny brak sukcesów, chociaż jest to sytuacja zupełnie przez ministra niezawiniona. Wszystkie problemy odziedziczył po poprzednikach.

Na reformie publicznej służby zdrowia bardzo zyskała wpływowa część środowiska lekarskiego oraz prywatne firmy, których jest coraz więcej i dobrze prosperują dzięki kontraktom z NFZ. Mnóstwo tu patologii, na usunięciu której nie wszystkim zależy. W coraz gorszej sytuacji są szpitale publiczne. Zarówno te, które są źle zarządzane, jak i te dobre. NFZ nie potrafi odróżnić jednych od drugich, a bez tego o jakiejkolwiek poprawie nie ma mowy. Nowy system opieki zdrowotnej okazał się też nieprzyjazny dla pacjentów. Działa w ten sposób, żeby raczej chorego wypchnąć do kolegi, niż wyleczyć. To wszystko, z czym przez kilkanaście lat nie uporali się inni ministrowie, teraz spada na Arłukowicza.

Ale fatalna sytuacja służby zdrowia to porażka całego rządu, to on jest winien braku polityki zdrowotnej. Nikt nie planuje, jak wydawać nasze składki na zdrowie z jak największym pożytkiem dla pacjentów. Ile i w jakim regionie trzeba łóżek, na jakich oddziałach, jaka ilość sprzętu potrzebna jest do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych społeczeństwa tak, by była jak najlepiej wykorzystana. Właścicielami szpitali (to do nich trafia połowa wszystkich środków NFZ) jest kilku ministrów (oprócz zdrowia, także MSWiA oraz MON), wojewodowie, marszałkowie, starostowie. Nie koordynują potrzeb, coraz więcej pieniędzy się marnuje. Arłukowicz - bez potężnego wsparcia politycznego - tego nie zmieni.

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego

 

Elżbieta Bieńkowska.
Tomasz Adamowicz/Forum

Elżbieta Bieńkowska.

 

Super sprawne wykorzystywanie środków unijnych to jej największy sukces. Pani minister, tak ostro krytykowana przez opozycję na początku kadencji za słabe „wyciskanie brukselki”, doszła w tym względzie niemal do perfekcji. To jej osobista zasługa. Potrafiła też podzielić się władzą i pieniędzmi z samorządami - to w ręce marszałków trafia spora część unijnej pomocy. Od 2004 r., ale w praktyce tak naprawdę od rządów PO-PSL, otrzymaliśmy już ponad 300 mld zł. Bez tych pieniędzy Polska gospodarka rozwijałaby się o wiele wolniej, a bezrobocie byłoby jeszcze większe.

Porażką jest sposób wykorzystywania tych pieniędzy, ale ta ma wielu ojców. Ogromna kasa nie w całości została wykorzystana do modernizacji kraju. Do tego, by  zwiększyć zdolność naszej gospodarki do zarabiania w przyszłości. Za dużo środków zostało po prostu przejedzonych, bez pożytku dla rozwoju. Uzależniliśmy się od tych pieniędzy, a sami ciągle nie potrafimy ich zarobić.

Do minister Bieńkowskiej personalnie  można mieć  pretensję, że  za słabo przekonuje Brukselę do upraszczania wniosków o przyznanie pomocy. Są zbyt zawiłe, zbyt wiele wagi przywiązuje się też do ich poprawnego wypełnienia, niż przygląda sensowi wydawania pieniędzy. W tej sprawie nie zanosi się jednak na poprawę.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną