Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tabloidowy umysł

Jak dajemy się ogłupiać

Polityka
Uzależniony od tandety, karmiony myślowym śmieciem, domaga się więcej. Zapanowała nowa demokracja: niskie wymagania dostępne dla każdego.

„Zidiocenie nie dotyczy już tylko brukowych gazet, kolorówek, pokazującej głównie rozrywkę telewizji czy Internetu z jego plotkarskimi portalami – to rachunek ciągniony – pisze w najnowszym numerze POLITYKI Mariusz Janicki –  Z tabloidowym umysłem muszą się teraz mierzyć szkoły, wyższe uczelnie, twórcy kultury, politycy i odpowiadać na takie zapotrzebowanie, dostosowując do niego treści. Tabloid (chodzi tu o sposób postrzegania świata, a nie tylko konkretne produkty medialne) zarasta umysły jak chwast, wypierając inne uprawy.

 (…)

Domaga się obniżenia wymagań, ale nie znosi, kiedy to jest tak nazywane. Nie istnieje bezwzględna waga spraw. W tabloidowej mentalności dokonuje się proces walcowania rzeczywistości, zrównania ważności wielkich kwestii i np. śmiesznego zdjęcia kota.

(…)

A poza tą tabloidową sceną – takie wrażenie tworzą producenci tandety – nie ma już niczego. To co »nieinteresujące« – nie istnieje, nie wystaje poza krawędź otłuszczonego umysłu. (…)  To nie prawda jest ciekawa, bo jest zbyt skomplikowana, leży gdzieś pośrodku, pod stertą danych i analiz. A środek nie jest wystarczająco tabloidowy, ciekawie jest po bokach, w skrajnościach”.

Jakie skutki ma tabloidyzacja? Polecamy esej Mariusza Janickiego w nowej POLITYCE – dostępnej w kioskach oraz w Polityce Cyfrowej.

A Państwa zapraszamy do dyskusji na forum: jak walczyć z tabloidyzacją? Czy to media ogłupiają, czy też jedynie odpowiadają na zapotrzebowania coraz niższych gustów?

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną