Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jeden do jednego

Polacy oceniają exposé i plany rządu

Adam Chełstowski / Forum
Mamy remis. 30 proc. Polaków uważa, że premier i rząd powinni jak najszybciej podać się do dymisji. Tyle samo woli taki rząd niż pisowską alternatywę.

Specjalny sondaż, przygotowany na zlecenie POLITYKI przez TNS Polska, przyniósł bardzo wyrównane wyniki. 30 proc. respondentów uznało, że premier Tusk swoim drugim exposé, co prawda ich nie przekonał, ale i tak jego rząd jest lepszy od alternatywy w postaci władzy PiS. Donald Tusk nie ma się jednak z czego cieszyć, bo taki sam odsetek zadeklarował, że po ubiegłotygodniowym wystąpieniu szefa rządu są przekonani, że tak on, jak i jego rząd powinni jak najszybciej podać się do dymisji.

10 proc. respondentów, oceniając exposé premiera Tuska oraz ogólnie plany i politykę rządu, wskazało, że „rząd premiera Tuska przedstawił dobry i realistyczny program działania”. Niemal tyle samo (9 proc.) uznało, że exposé premiera zawiodło ich oczekiwania.

3 proc. badanych zaznaczyło, że bardziej niż program rządu zawarty w exposé przekonuje ich  program PiS. Zdania nie miało 18 proc. respondentów.

Żółta kartka

W naszym sondażu pytaliśmy nie tylko o poparcie dla partii politycznych (przypomnijmy: 37 proc. dla PO, 36 proc. dla PiS), ale właśnie m.in. o ocenę sejmowego wystąpienia premiera oraz ogólnie planów i polityki rządu. Badanie pokazało też, co w największym stopniu przyczyniło się do spadku popularności Platformy Obywatelskiej – o czym więcej w bieżącym numerze POLITYKI. Znajdą tam Państwo nie tylko szczegółowe omówienie wyników sondażu, ale i analizę przedstawionego przez premiera planu inwestycji.

Badanie dla tygodnika POLITYKA przeprowadzono w dniach 13 – 14 października, gdy już zapowiedzi premiera oraz bardziej wyważone komentarze i oceny ekspertów dotarły do odbiorców na masową skalę. Jak widać, drugie exposé premiera Tuska nie powaliło Polaków na kolana, chociaż wciąż wielu z nich jest gotowych dać mu szansę. Jest to już chyba ostatnia szansa. Teraz Donald Tusk musi mocno zagrać. I uważać, bo już biega z żółta kartką.

Wyniki pozostałych pytań naszego sondażu oraz ich analiza w kontekście exposé premiera w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach i w  Polityce Cyfrowej.

[Sondaż TNS Polska dla POLITYKI zrealizowano metodą CATI na próbie 1000 dorosłych Polaków].

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną