Kraj

Za rogiem, a nie przed telewizorem

Grzegorz Molewski - miłością do kina chce zarażać mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. Grzegorz Molewski - miłością do kina chce zarażać mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. Michał Mutor / Agencja Gazeta

Kino za Rogiem – to kolejny projekt Grzegorza Molewskiego, pomysłodawcy m.in. kanału Kino Polska oraz firmy KinoRP, zajmującej się restaurowaniem klasyków polskiego filmu. Jego najnowsza inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, gdzie normalne kina albo nigdy nie zawitały, albo nie podołały finansowo. Rozwiązaniem mają być niedrogie w utrzymaniu, małe sale kinowe, które można uruchomić w kawiarni, szkole, remizie. Według Molewskiego założenie takiego kina to koszt 10–20 tys. zł, pieniądze na projekt miałyby przekazać lokalne samorządy.

Wyznaczone pomieszczenia, mieszczące 10–60 osób, po drobnym przystosowaniu mają być wyposażone w projektor w jakości HD i rozwijany ekran. Repertuar będą mogli stworzyć sami widzowie, wybierając filmy z internetowego katalogu. Na razie znajdują się w nim odrestaurowane klasyki polskiego kina, docelowo można też będzie oglądać na żywo transmisje koncertów czy spektakli teatralnych. Ma to być alternatywny sposób odbioru dóbr kultury – zamiast w pojedynkę w domu przed telewizorem, okoliczni mieszkańcy będą mogli wspólnie cieszyć się kinem i to niedrogo – zamówienie filmu ma kosztować 20–60 zł. Projekt wspierany jest m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pilotażowe Kino za Rogiem znajduje się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, założyli je w swojej kawiarni Sklep z Kanapkami Ewa Wanat i Krystian Legierski.

Polityka 49.2012 (2886) z dnia 05.12.2012; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną